Sve kvalitetne sugestije ćemo prihvatiti, kaže ministar pravde naše zemlje • Oznaka EI vinare vodi na tržište EU
Vijeće ministara BiH jučer je jednoglasno usvojilo i uputit će odmah Parlamentu Bosne i Hercegovine na razmatranje po hitnoj proceduri Prijedlog zakona o organizaciji tržišta vina u BiH u novom tekstu, s oznakom EI kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti s pravnom stečevinom EU i međunarodnim standardima u toj oblasti.
Tehničke popravke
Novi tekst zakona rezultat je dogovora nakon sjednice Vijeća ministara BiH, održane u srijedu, na kojoj su istaknute, a jučer usuglašene, određene tehničke primjedbe u vezi sa skraćivanjem roka sa 18 na 12 mjeseci za donošenje odgovarajućih pravilnika u toj oblasti te preciznijim definiranjem stupanja na snagu i primjene ovog zakona.
– Posebno je važno da je ostavljeno dovoljno vremena da se domaćim proizvođačima omogući neometano obavljanje vanjskotrgovinskog prometa na evropskom i svjetskom tržištu i nakon novembra 2024. godine, koji je Evropska komisija odredila kao krajnji rok za usklađivanje zakonodavstva u BiH u području vina i vinogradarstva sa standardima EU, saopšteno je iz Vijeća ministara.
Vinogradi u Hercegovini daju vina za probirljivo tržište EU/Igor Isanović
Navode i da će rješenja predložena u ovome zakonu imati višestruki pozitivan uticaj na proizvođače grožđa i vina i njihovu potpunu registraciju za obavljanje djelatnosti, kao i na potrošače koji će imati cjelovit uvid u kvalitetu domaćih vina na tržištu i veću konkurenciju kvalitetnijih domaćih vina, a posebno u odnosu na uvozna vina i grožđe iz drugih zemalja.
Ovaj zakon je drugi od tri koja treba usvojiti, a koji su dio političkog dogovora sa sastanka vladajuće koalicije u Istočnom Sarajevu. Očekuje se da bude usaglašen i Nacrt zakona o sudovima Bosne i Hercegovine. Prema ranijim najavama, podršku bi mogao dobiti već danas na telefonskoj sjednici Vijeća ministara.
Predsjedavajuća Vijeća Borjana Krišto izrazila je u srijedu nadu da će, u skladu s političkim smjernicama, dogovor biti postignut do kraja ove sedmice, kako bi na sjednici Predstavničkog doma, koja je najavljena za ponedjeljak, zakoni mogli biti na dnevnom redu.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih poslova BiH Staša Košarac je, govoreći o sjednici Vijeća ministara i Zakonu o sudovima, istakao da je jedna strana potencirala pitanja ljudskih i vjerskih prava, dok sa druge strane postoji razmišljanje da nije potrebno donositi novi zakon, već da se postojeći kroz izmjene i dopune mogu korigovati.
– Apelujem na radnu grupu za sektor pravosuđa da se napravi analiza kako bismo danas ili sutra imali telefonsku sjednicu, kako bismo mogli u ponedjeljak imati zakone na parlamentu, rekao je Košarac nakon sjednice.
Košarac ističe da partneri u vlasti na nivou BiH imaju transparentan pristup, posvećeni su tome da u definisanim rokovima, kako Savjet ministara, tako i Parlamentarna skupština, definišu pitanja iz 14 ključnih prioriteta
Ranije je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković naveo da su o Zakonu o sudovima potrebne dodatne konsultacije, te da očekuje da će ipak biti pripremljen do sjednice Parlamenta BiH naredne sedmice.
– Vidjeli smo u jednom članu problem koji se odnosi na vjerske simbole, što bi moglo da znači da sudije islamske vjeroispovijesti koje su pokrivene, u nekom spornom tumačenju, ne bi mogle biti sudije ili obavljati pravosudne funkcije, rekao je Konaković nakon sjednice.
Poručio je da ne sumnja u dobre namjere i dogovor među kolegama koje su na sastanku u Istočnom Sarajevu potvrdile da su politike dogovora donijele ozbiljan iskorak na evropskom putu, ali i benefite koji slijede.
– Na sjednici Vijeća ministara mi smo dobili određene prijedloge i sugestije te smo otvorili neka pitanja koja se tiču ovoga zakona, a odnose se na određene definicije koje su zapravo više tehničke naravi, ali isto tako vezano i za određena vjerska obilježja, pošto to ovaj zakon i regulira, kazao je jučer za Oslobođenje Davor Bunoza, ministar pravde BiH.
Kako dodaje, iz tog razloga je zaključeno da bi najbolje bilo provjeriti kakvi su međunarodni standardi u vezi s tim sugestijama, a sve sa ciljem kako bi sačinili još bolji i kvalitetniji zakon.
– Odlučili smo da u narednim danima sačinimo nacrt ovog zakona, da sve kvalitetne sugestije prihvatimo, a kako bi ovaj zakon bio usklađen sa međunarodnim standardima, rekao je Bunoza.
Čekamo od 2009.
Radovan Vukoje, predsjednik Udruženja vinara i vinogradara BiH, podsjetio je da je već 14 godina zakon u procesu pisanja, dopune, izmjene, usvajanja.
– Sigurno da je nama jako bitno da se Zakon o vinu donese. Polazna godina bila je 2009, onda stvarno mislim da je naša industrija poslije toliko godina zaslužila da dobije taj zakon, da