Treba nam malo da budemo dobri ljudi: Kako su sarajevski učenici obradovali korisnike Pomozi.ba

6 min. čitanja

Zadovoljni i ispunjeni učenici, učenici sa kojima se radi na pravi način, sistemski i detaljno, često donose i predlažu ideje koje oduševe i obraduju nastavnike. Imaju slobodu da razgovaraju, pitaju, traže podršku i pomoć u realizaciji planova zato što uvijek u svojoj školi naiđu na otvorena vrata. Jedna od ideja učenika II i III razreda koji se obrazuju za zanimanje prehrambeni tehničar u JU Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu obradovala je nastavnicu Sabinu Huseinbegović, koja predaje stručne predmete prehrane.

Suosjećanje

Učenici su predložili da na času pripreme salatu, turšiju, i da je doniraju socijalno ugroženim građanima. Iako su još djeca, pokazali su zavidnu dozu suosjećanja prema ljudima koji su se, nažalost, našli u teškoj situaciji. Profesorica Huseinbegović je oduševljeno prihvatila ideju i dala maksimalnu pomoć i podršku u njenoj realizaciji. Časovi su bili izuzetno kvalitetni, korisni, ali i topli, puni pozitivne energije.

Učenici su sa velikim žarom radili i činili sve da pripreme što ukusniju salatu

– Ideju o pravljenju turšije su pokrenuli učenici, odnosno njihove želje da naprave nešto zajedno, kao tim. Sama ideja je potakla drugu, a to je da se sve što se napravi i daruje. Napravljena turšija, odnosno i sirovine i ambalaža je isključivo donacija učenika, naravno uz podršku njihovih roditelja. Imali smo neke od sirovina iz bašti roditelja. U školskoj radionici je urađen sav posao, od pripreme sirovina do finalnog proizvoda. Učenici iz predmeta prehrambena tehnologija obrađuju tehnološki proces tako da smo integrisali znanje i vještine, objasnila nam je Huseinbegović i naglasila da su pouzdanost učenika, njihova ozbiljnost u radu, vještine koje su pokazali, integrisano znanje iz stručnih predmeta bili na visokom nivou.

Učenici su sa velikim žarom radili i činili sve da pripreme što ukusniju salatu. Maksimalno su se trudili kako bi dobili proizvod vrhunskog okusa i izgleda.

– Najviše me je dojmila njihova želja da svojim radom pomognu drugima. U svoj proizvod su utkali poštovanje, želju, nadu, nesvjesni da čine nešto što je i najvažnije u životu – pomoći drugima, biti osjetljiv na potrebe drugih, prepoznati i pronaći način da nekome izmamimo osmijeh, vratimo nadu i vjeru u dobre ljude, naglasila je profesorica Sabina. Dodala je da ovaj projekt potiče humanost, otvara nove vidike i približava dušu duši u solidarnosti.

Huseinbegović dodaje da osjećaj koji stvara ovaj projekt vraća davno zaboravljeni koncept života koji je zapravo suština svega, a to je pomagati drugima.

Učenica III-1 odjeljenja Adna Begović ponosna je na sve što su ona i njeni drugari napravili

Učenica III-1 odjeljenja Adna Begović je dala doprinos u pravljenju salate i ponosna je na sve što su ona i njeni drugari napravili.

– Udružili smo dobru volju i svoje znanje kao tim i uspjeli smo napraviti naš proizvod. Pokazali smo i proširili svoje znanje i želju da brinemo o drugima. Čast mi je što sam učestvovala u ovom našem malom projektu i sretna sam što smo svoje znanje iskoristili na pravi način, rekla je Adna Begović.

I njena drugarica iz razreda Adna Bećković je vrijedno radila na pripremi salate.

– Svoje znanje smo iskoristili da pomognemo, ujedno smo i naučili nešto novo, dobro se zabavili i bolje se međusobno upoznali. Sretni smo i zadovoljni zbog učešća u lijepoj priči svojim znanjem i radom, kazala nam je Adna.

Ilhana Bajrović, učenica II-2 razreda, ponosna je zbog učešća u projektu koji potiče humanost.

– Sretni smo što smo imali priliku učiniti nešto za drugog. Spojili smo ugodno sa korisnim, uživali na časovima, učili, razmjenjivali iskustva i trudili se da damo maksimum od sebe, da proizvod bude ukusan, zdrav i da dođe na pravu adresu, rekla je Ilhana.

Učenici i profesorica Huseinbegović uručili su turšiju Humanitarnoj organizaciji Pomozi.ba koja za socijalno ugrožene kategorije društva prikuplja i obezbjeđuje pomoć, novčano pomaže u liječenju teško oboljelih osoba, te pomaže i u stambenom zbrinjavanju ljudi u izuzetno teškom materijalnom stanju. Svakodnevno pripremaju tople obroke za socijalno ugrožene građane koje serviraju u svojim restoranima, ali i odnose na kućne adrese širom BiH.

Svjetlo u život

Učenici i profesorica su čak obišli nekoliko korisnika usluga Pomozi.ba i lično im uručili poklone.

– Ovo je zaista dirljivo i emotivno. Ja sam bolesna i stara, da nije Pomozi.ba, rijetko ko bi mi otvorio vrata. Ova posjeta me obradovala i unijela svjetlo u život. Ovo je dokaz da su naša djeca jako dobra i da im treba dati priliku da pokažu koliko mogu i znaju. Veliko hvala i profesorici koja je podržala djecu i napravila nešto ovakvo, rekla je jedna od korisnica usluga Pomozi.ba.

Podijeli ovaj članak