Refleksija iza rešetaka: Moja priča iz tuzlanskog zatvora

3 min. čitanja

Ekipa hrvatske TV emisije “Provjereno” posjetila je jedno mjesto koje rijetko doživljava svjetlost televizijskih kamera, a samo pomisao na njega izaziva jezu. Radi se o KPZ Tuzla, jedinom ženskom zatvoru na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine, u kojem se izdržavaju kazne za različita krivična djela poput ubistva, čedomorstva, privrednog kriminala, ratnih zločina i droge.

Sobe zatvorenica su otključane od 6 sati ujutro do 22 sata navečer, što im omogućava slobodno kretanje po zatvoru u tom periodu. Iako je ulazak u zajedničke sobe zabranjen, mogu koristiti zajedničke prostorije poput popularne “pušione”. U tim prostorijama se druže, piju kafu, igraju domine i provode vrijeme. Također, mogu provoditi vrijeme i u sobi za radnu terapiju, a često razgovaraju o slobodi koja ih čeka i stvarima koje planiraju raditi nakon izlaska iz zatvora.

Zatvorenice su podijelile svoja iskustva dolaska u KPZ Tuzla i kako su se osjećale. Jedna zatvorenica ističe da joj je na početku bilo teško odvojiti se od porodice te da su joj prošle osam godina od kako je tu. Kada se pogleda u ogledalo, kaže, vidi ženu, majku, ali i osobu lišenu slobode.

Melina Čović je govorila o svom iskustvu boravka u zatvorskoj ćeliji i razlozima zbog kojih je završila u KPZ-u. Ona ističe kako istražuje književnost, književnike, piše knjigu i ne opterećuje se vremenom. Smatra da je tu prošla kroz transformaciju kakvu nigdje drugo ne bi mogla proći. Melina je osuđena na kaznu zatvora od 3,5 godine zbog zloupotrebe položaja.

U tuzlanskom zatvoru su rođene šest bebe, koje mogu boraviti sa majkama do godinu dana, a uz posebno odobrenje ministarstva najduže tri godine. Direktor KPZ Tuzla, Jasmin Omerbegović, ističe da se posebna pažnja posvećuje djeci, te da im se pruža sve što je potrebno u tom uzrastu. Također, veća pažnja se poklanja majkama osuđenicama u odnosu na druge zatvorenice.

Osuđenice u KPZ Tuzla ne mogu vratiti vrijeme koje su provela u zatvoru. To je najveća kazna koju su platile – izgubljeni trenuci sa djecom i porodicom, život koji je prolazio pored njih.

Podijeli ovaj članak