Rasprava bez novinara: Još jednom tražili da predlagač povuče zakon iz procedure…

5 min. čitanja

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika održana je u petak u prostorijama Narodne skupštine Republike Srpske. Novinari su još jednom tražili da predlagač povuče zakon iz procedure, a potom su napustili javnu raspravu.

Kleveće Dodik

– Javnu raspravu smo od početka smatrali formom. Znamo da se tu ništa novo neće donijeti. Zato je dogovor novinarske zajednice u Banjoj Luci, a nadam se i u ostalim gradovima, da donesemo amandmane i primjedbe na ovaj nacrt, a da zatim napustimo raspravu. Smatramo da je bespredmetno da ponovo ponavljamo sve ono što smo ponavljali u posljednje vrijeme, kazala je glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina Sandra Gojković Arbutina.

Ona je istakla da su novinari u nekoliko navrata pokušali kontaktirati ministra pravde Miloša Bukejlovića. On, dodala je Gojković Arbutina, na te pozive nije odgovorio, ali je došao na javnu raspravu.

– Imao je šansu. Zvali smo ga za izjave, na konferencije i nije se odazvao. Sada smo odlučili da se samo pojavimo i drago mi je da smo došli u ovolikom broju. Napuštanjem javne rasprave pokazali smo njen besmisao. Sve su zgurali u četiri dana. Nadam se da će ova poruka iz Banje Luke doći i u druge gradove, istakla je Gojković Arbutina.

Novinarka Milkica Milojević rekla je da pamti i član 133. Krivčnog zakona SFRJ, čuveni verbalni delikt i da na javnoj raspravi nema o čemu da se raspravlja. Taj, kako je rekla, zakonski projekat odmah i u cijelosti treba da bude povučen.

– Uvreda i kleveta ne smiju da se kriminalizuju. Imamo građanske zakone kojima je to sve regulisano. Donosioci odluka ne treba da zloupotrebljavaju smrt nesrećnog mladića iz Laktaša, koji se ubio zbog neprimjerenog snimka i koji je za njega bio uvredljiv. Neovlašćeno snimanje i distribuisanje sadržaja je već sankcionisano drugim članovima Krivičnog zakona i to se moglo procesuirati ako se htjelo, rekla je Milojević.

Navela je i da donosioci odluka ne treba da pretjeruju u ponavljanju stava da imamo sve više povratnika u vršenju prekršaja uvreda i kleveta, jer, dodala je, postoji jedan povratnik koji najčešće kleveće i vrijeđa i to javno, a to je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Ukoliko bi ovaj zakon, silom skupštinske većine bio usvojen, poručujem tužiocima i sudijama da postupaju po zakonu jednako prema predsjedniku i političkim moćnicima, tako i prema radnicima, seljacima i poštenoj inteligenciji. Jasno je svima ko najviše vrijeđa i kleveće, poručila je Milojevićeva.

Predsjednik Kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić rekao je da je javna rasprava samo privid demokratije koju pokušavaju da prikažu izvršna i zakonodavna vlast. Smatra da je učestvovanje u takvoj predstavi besmisleno. Vukelić tvrdi da to nije javna rasprava, jer vlast ne želi da čuje argumente.

– Napuštajući javnu raspravu, novinarska zajednica je jasno poručila: povucite ovaj nacrt zakona. Ovaj zakon je toliko loše napisan, skandalozan i tolike posljedice može proizvesti da je besmisleno učestvovati i pokušati ga poboljšati. Na izlasku iz sale i pisanim putem smo predali svoje zahtjeve da povuče ovaj skandalozan zakon, a neke kolege su dostavile amandmane da se povuku svi članovi koji se odnose na kriminalizaciju klevete i uvrede. Usvajanjem ovakvog zakona biće narušena sloboda govora u Republici Srpskoj i pogoršaće se medijske slobode koje su sada na niskom nivou, naglasio je Vukelić.

Laži će uvijek biti

Novinarka Ljiljana Smiljanić kaže kako je vjerovala da do javne rasprave neće doći, te je očekivala da Vlada Republike Srpske odustane od namjere da uvede izmjene i dopune Krivičnog zakonika.

– I dalje tvrdim da to neće spriječiti širenje lažnih vijesti i govora mržnje, već da će dodatno pogoršati situaciju. Moje mišljenje je da treba odustati od uvođenja krivičnih djela protiv ugleda i časti, da važeći Zakon o zaštiti od klevete pruža zaštitu i da je potrebno raditi na setu medijskih zakona, registru medija, koji će uključiti i portale, istakla je Smiljanić.

Podijeli ovaj članak