Pritvor šefici crnokošuljaša? / Ostaju li iza rešetaka službenici UIO koji su reketirali privrednike?

5 min. čitanja

Šest službenika Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine predato je Tužilaštvu BiH, a nakon što su u prisustvu advokata u petak ispitani, Sudu BiH je upućen prijedlog za određivanje mjere pritvora za troje osumnjičenih koji su uhapšeni u akciji SIPA na području Banje Luke, Gradiške i Prnjavora.

Atmosfera straha

Pritvor je predložen za Jelenu Majstorović, Radenka Popovića i Stevu Savića zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli ometati istragu, prikrivati dokaze i vršiti uticaj na svjedoke ili saučesnike, kao i ponoviti krivično djelo ili dovršiti započeto. Iz Tužilaštva BiH je saopćeno da će za preostala tri osumnjičena biti predložene mjere zabrane.

Osumnjičeni su pod istragom zbog sumnje da su počinili krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela i krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Podsjećamo, Oslobođenje je pisalo o tome da je Majstorovićka javnosti poznata po tome što je tokom 2017. i 2018. godine sa kolegom Radenkom Popovićem, zvanim Pop, najmanje deset puta iskoristila poziciju i ucjenjivala trgovce tražeći mito. Istraga je pokazala da su u najmanje četiri slučaja trgovcima nezakonito oduzeli nakit vrijedan više od 200.000 maraka.


image

Tužilaštvo BiH traži pritvor za uposlene u UIOBiH

Majstorović, Popović, Savić i Vladimir Puzić su među vlasnicima trgovina zbog boje uniforme poznati i kao crnokošuljaši.

Inspektorka i njen kolega su imali uhodan način rada, tražili su novac kako ne bi kontrolisali poslovanje trgovaca, a onima koji odbiju, nezakonito su oduzimali robu. Majstorovićka je 2020. postala šefica Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja u Regionalnom centru Banja Luka, a u Upravu za indirektno oporezivanje uspjela je zaposliti i kćerku Janu Majstorović.

Postupali su i bez naloga, vršili samoinicijativne kontrole, a uvijek u uniformi, rekla je tužiteljica

Ročište za određivanje pritvora održano je u petak na Sudu BiH, na kojem je tužiteljica Tužilaštva BiH rekla da je saslušano više od 20 svjedoka, da su mnogi od njih ili oštećeni ili bili prisutni kada su osumnjičeni vršili djela koja im se stavljaju na teret.

Tužiteljica je istakla da su osumnjičeni službenici UIO postupali nezakonito, da iz iskaza svjedoka proizlazi da je osumnjičena Majstorović bila predvodnik, da je imala autoritet, te da je oslovljavana sa “šefica”.

– Majstorović je organizovala i rukovodila grupom. Svojim radnjama su prekoračili službena ovlaštenja, čime su sebi pribavili imovinsku korist veću od 50 hiljada KM. Postupali su i bez naloga, vršili samoinicijativne kontrole, a uvijek u uniformi, rekla je tužiteljica.

Dodala je da iz iskaza svjedoka proizlazi da su službenici UIO načinom postupanja stvarali atmosferu straha, da je bilo i prijetnji te da su koristili neznanje građana, a sve s ciljem, kako je navela tužiteljica, otuđenja nakita, novca ili njima interesantnih predmeta.

– Majstorović se u jednom od opisanih događaja prisutnom obratila sa “znaš li ti ko sam ja”, da bi na to njen kolega dodao “ovo je moja šefica, nju moraš počastiti”, kaže tužiteljica.

Pola-pola

Odbrane se protive prijedlogu za određivanje pritvora, a Aleksandar Jokić, advokat Majstorović i Popovića, napomenuo je da se radi o dešavanjima iz 2017. i 2018. godine, te da je bitna ta vremenska distanca.

– Navodi iz prijedloga za određivanje pritvora nisu utemeljeni na dokazima. Nemamo materijalne stvari, a procjenjuje se da im je vrijednost 50 hiljada KM i to samo na osnovu iskaza svjedoka datih pet godina kasnije. Ukoliko Tužilaštvo tvrdi da je organizovana grupa i da oni mogu uticati na svjedoke, kako je moguće da je pola grupe vani, a pola nije. Ako je uticaj moguć, onda to može bilo ko iz grupe, rekao je Jokić, smatrajući da se isti efekti mogu postići i mjerama zabrane.

– Pritvor je najstrožija mjera i ne postoje uslovi za njegovo izricanje, smatra banjalučki advokat Jokić.

Podijeli ovaj članak