Povodom odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH, kojima se unapreÄuje formiranje institucija vlasti nakon izbora oglasila se i Ambasada SAD-a u naÅ”oj zemlji. Kao i prilikom ranijih sliÄnih odluka, Ambasada SAD-a je dala bezrezervnu podrÅ”ku odluci visokog predstavnika.
– Pozdravljamo danaÅ”nju odluku visokog predstavnika Schmidta da ojaÄa stabilnost i funkcionalnost Bosne i Hercegovine putem amandmana na Ustav Federacije Bosne i Hercegovine i Izborni zakon BiH. Ova akcija je bila i hitna i neophodna.
Odluka Visokog predstavnika bavi se problemima koji veÄ dugi niz godina muÄe Federaciju Bosne i Hercegovine. Äetiri godine nakon izbora 2018. Federacija nije implementirala rezultate, a Ustavni sud Federacije je gotovo paraliziran. Ovo je stanovnike Federacije liÅ”ilo njihovih ustavnih prava, potkopalo vladavinu zakona i ohrabrilo etnonacionaliste diljem BiH. Zajedno, ovi problemi ugrožavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietniÄki karakter BiH.
Potkopavanje državnih institucija
Godinama su politiÄke stranke imale viÅ”e prilika da rijeÅ”e otvorene probleme funkcionalnosti i podjele vlasti u Federaciji, ukljuÄujuÄi i kolovoz i rujan kada ih je Visoki predstavnik pozvao da traže kompromis u dobroj vjeri. Umjesto da to uÄine, mnogi od njih pronaÅ”li su nove naÄine napada na institucionalni integritet ove zemlje. GraÄani BiH trebaju i zaslužuju funkcionalnu vlast koja Äe odgovoriti na sve veÄi broj unutarnjih i vanjskih kriza. Disfunkcija nije samo neodgovorna, veÄ je i opasna.
Kada je vladajuÄa koalicija u Republici Srpskoj poduzela korake da potkopa državne institucije i cjelovitost BiH, meÄunarodna zajednica je poduzela mjere da sankcionira odgovorne Äelnike. Kada su sebiÄni Äelnici pokuÅ”ali kao taoca držati financiranje izbora, meÄunarodna zajednica je poduzela korake kako bi SIP-u osigurala sredstva potrebna za održavanje izbora i zaÅ”titu demokratskih prava graÄana BiH. MeÄunarodna zajednica ne može dopustiti da se disfunkcionalnost Federacije nastavi joÅ” Äetiri godine, i ne može viÅ”e polagati svoju vjeru u prazna obeÄanja i obveze politiÄkih Äelnika da Äe, ovoga puta, pregovarati u dobroj vjeri, napraviti znaÄajne kompromise i stavit Äe interese naroda koje predstavljaju iznad vlastitih, uskih etnonacionalistiÄkih ili financijskih interesa. ProÅ”lo je vrijeme praznih papirnatih obeÄanja voÄa koji stalno ne ispunjavaju.
Sve Äe stranke u amandmanima pronaÄi stvari koje im se sviÄaju i stvari koje im se ne sviÄaju. Neki Äe biti razoÄarani Å”to ova odluka ne mijenja temeljnu strukturu vlasti u BiH. Daytonski mirovni sporazum definirao je BiH kao jednu državu koja se sastoji od dva entiteta, tri konstitutivna naroda, Ostalih i svih graÄana. Visoki predstavnik ne može mijenjati Daytonski ustav; to je odgovornost politiÄkih stranaka u BiH, Å”to je naglasio i Europski sud za ljudska prava. Odgovornost visokog predstavnika je provedba Daytonskog mirovnog sporazuma. To ukljuÄuje osiguranje funkcioniranja institucija BiH i njihovih mehanizama podjele vlasti. Ako ne funkcioniraju, onda graÄani ne mogu raspravljati i odluÄivati āāžele li i kako promijeniti naÄin na koji se njima vlada.
VraÄanje funkcionalnosti
VraÄanje funkcionalnosti Federaciji prvi je korak ka ponovnom uspostavljanju unutarnje ravnoteže koja je BiH potrebna za rjeÅ”avanje pitanja upravljanja, postizanje prosperiteta, odgovor na Å”ire geopolitiÄke izazove i osiguranje svog mjesta u euroatlantskoj zajednici naroda.
Sjedinjene Države snažno podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietniÄki karakter Bosne i Hercegovine. Sada je na politiÄkim Äelnicima Federacije da iskoriste ovu priliku da ostave svoje razlike po strani, rade na napretku i izgrade bolju buduÄnost za one koje predstavljaju. Oni koji žele slomiti institucije ove zemlje, bilo iz Federacije ili iz Republike Srpske, radi svojih politiÄkih interesa, za to Äe odgovarati.