Nakon svih sastanaka sa lokalnim vlastima i terenskih posjeta domaćih i stranih zvaničnika privremenom prihvatnom centru Lipa kod Bihaća, poslovi sa migrantima na sjeverozapadu zemlje nastavili su se uobičajenim tokom. U trgovinama sportske opreme radnice susreću nove migrante, iz neočekivanih zemalja porijekla, pričaju nam.
– Vidim da nisu migranti na kakve smo navikli, pitam ih odakle su. Kažu – Kuba! Ah, Kuba, Fidel?, pitam ja. Odgovaraju: – No Fidel, Fidel bad!, ispričala nam je trgovkinja.
Prema posljednjem izvještaju iz aprila, Služba za poslove sa strancima je u januaru 2023. evidentirala 1.608 nezakonitih migranata.
– Među prvih pet zemalja porijekla migranata su Afganistan, Maroko, Kuba, Kongo i Iran, s tim da Afganistanci čine više od polovine nezakonitih. Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil iskazalo je 1.470 osoba, оd čega je samo njih 20 podnijelo zahtjeve, navedeno je u informaciji koju je usvojilo Vijeće ministara.
Od januara do danas prošlo je i mnogo više migranata, ne prestaju da dolaze ni novi sa Kube, a baš nikakve informacije niti objašnjenja nema otkud i kojom rutom migranti iz ove daleke zemlje stižu u BiH. Očito je ogromna i međunarodna organizacija ovakvih pokreta, gdje uključeni na vrhu nemaju potrebe da podijele informacije sa građanstvom. Tako se u Bihaću povremeno prelije to nezadovoljstvo kao nedavno sa takozvanim zatvorom za migrante i readmisijom migranata iz Hrvatske u Bihać.
Domaći zvaničnici su brzo umirili javnost da su to naše preuzete obaveze na putu ka EU, razjašnjeno je da nema pritvora za migrante na Lipi, nego samo detencijsko odjeljenje za maksimum 12 problematičnih slučajeva sa minimalnim periodom za zadržavanje.
Krajina je sada mirna, migranti idu svojim putem, a domaći zvaničnici redovno pohađaju obučavanja za kvalitetno postupanje sa osobama u pokretu. Direktor Službe za poslove sa strancima Žarko Laketa i zamjenica šefice Misije IOM-a Blanche Picarello su pred sami praznik održali trodnevnu obuku “Izgradnja kapaciteta pristupa zasnovanih na zaštiti ljudskih prava u radu sa ranjivim kategorijama”, koja ima za cilj jačanje saradnje između SPS-a i IOM Bosna i Hercegovina mobilnih timova u BiH.