Komisija za vrijednosne papire FBiH radi i mimo rokova: Ovjera kriminala u Aluminiju

7 min. čitanja

Odluka o finansijskoj konsolidaciji privrednog društva Aluminij d. d. Mostar, koju je donijela Vlada Federacije BiH, objavljena je u Službenim novinama FBiH 31. oktobra 2018. Kasnije je odluka samo produžavana, a posljednji rok je 31. decembar ove godine.

Trenutna dešavanja u Aluminiju d. d. Mostar i oko njega mogu se podvesti pod nezakonito djelovanje, nesavjesno postupanje, zloupotrebu položaja i finansijski i privredni kriminal. Naime, Vlada FBiH, u skladu sa članom 4. Uredbe o vršenju ovlaštenja organa Federacije BiH u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala, ima ulogu da zastupa većinskog vlasnika Aluminija d. d. Mostar. U ovom slučaju to je Federacija BiH sa 44 posto vlasništva, ali se predstavnici Vlade nisu pojavili na vanrednoj Skupštini kompanije, kada se trebao razriješiti stari i imenovati novi saziv Nadzornog odbora ovog društva.

Rokovi istekli

Upravo tako je Vlada otvorila put kriminalnoj grupi da “sjedne u NO”, jer su izabrana tri člana u ime malih dioničara od kojih dva imaju krivične prijave zbog finansijskog kriminala, nezakonitog djelovanja, nesavjesnog postupanja, zloupotrebe položaja upravo u Aluminiju i jedan predstavnik Vlade RH (12%). Na Skupštini 31. januara su se pojavili punomoćnik vlasnika iz Republike Hrvatske (RH sa 12% vlasničkog udjela u Aluminiju), te jedan broj malih dioničara.

Najveći pojedinačni dioničar Aluminija i dalje je prof. Mehmed Jahić, kojeg je SIPA privodila i pretresala u sklopu istrage kriminala u Bosnalijeku

Za navedenu skupštinu Vlada FBiH nije dopunila u roku od osam dana dnevni red sa prijedlogom novih članova i tako je ostalo da se iste osobe u ime dioničkog kapitala FBiH ponovno imenuju u NO, na novi četverogodišnji mandat. To su: prof. dr. Zdenko Klepić, Vedran Smiljanić i Igor Planinić. Uz to, dvije od tri osobe u ime malih dioničara, a koje su obnašale dužnost u prethodnom sazivu NO, ponovno su trebale biti imenovane: Samir Anić i Željko Damjanović.

Prvobitni saziv od sedam članova: Zdenko Klepić, Ile Baković, Vedran Smiljanić, Igor Planinić, Željko Damjanović, Samir Antić i Željko Filipović u prethodnom četverogodišnjem mandatu dopustio je gubitak u Aluminiju od oko 148 miliona KM. Da stvar bude gora, Komisiji za vrijednosne papire FBiH je iz uprave Aluminija samo dostavljena informacija o izabranim članovima NO, a za čiji će upis najvjerovatnije biti zadužen član KVP-a Romeo Zelenika, bez skupštinske odluke ili bilo kojeg drugog dokumenta sa tog zasjedanja.

Oslobođenje je poslalo pitanja predsjedniku Komisije Adnanu Zukiću, a zanimali su nas odgovori na sljedeća pitanja: Da li je Komisija za vrijednosne papire FBiH dobila zahtjev za upis novog saziva Nadzornog odbora Aluminija ili je on već upisan?; Jeste li upoznati s tim da su izabrana tri člana u ime malih dioničara od kojih dvojica imaju krivične prijave zbog finansijskog kriminala, nezakonitog, nesavjesnog postupanja, zloupotrebe položaja upravo u Aluminiju?; Da li je Komisija za vrijednosne papire FBiH dobila dokumentaciju sa Skupštine Aluminija održane 31. januara ove godine ili samo informaciju iz uprave te kompanije?

Preciznih odgovora nije bilo, ali smo saznali da je zahtjev iz Mostara stigao u Sarajevo.

– U vezi s vašim upitom koji se odnosi na upis članova Nadzornog odbora Aluminij dioničkog društva Mostar, ovim putem vas obavještavamo da je zahtjev za upis članova Nadzornog odbora navedenog društva u obradi u skladu s odredbama Zakona o upravnom postupku (Službene novine Federacije BiH, broj 2/98 i 48/99), Zakona o privrednim društvima (Službene novine Federacije BiH, broj 81/15 i 75/21) i podzakonskim aktima Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH, te nismo u mogućnosti davati dodatne informacije do trena donošenja odgovarajuće odluke, odgovorio nam je Zukić.

Gubici za Aluminij su iz godine u godinu sve veći i iznose više od 15 miliona maraka godišnje

Među podzakonskim aktima, koje je predsjednik KVP-a usput spomenuo, a koji se koriste u ovakvim slučajevima je Pravilnik o načinu upisa i vođenja registra emitenata vrijednosnih papira kod Komisije za vrijednosne papire FBiH. Njime su tačno utvrđeni rokovi koji obavezuju Aluminij, po članu 16 stav (2): Emitent je dužan da u roku od osam dana od dana nastanka promjene prijavi Registru Komisije promjenu svih podataka koji su upisani u Registar Komisije.

A u skladu sa članom 14 stav (1): Registar Komisije je dužan najkasnije u roku od sedam dana po prijemu prijave za upis utvrditi da li su prijava i prilozi popunjeni tačno i pravilno i da li su priloženi svi dokazi i isprave koji su potrebni za upis u Registar Komisije. Navedeni rokovi su davno prošli i to u KVP-u odlično znaju.

Poslovna operacija

Iz Udruge malih dioničara (DIAL) 4. marta reagovali su na saopštenja M.T. Abraham Group, koja je preuzela mostarski Aluminij.

– Naš stari Aluminij će u vremenu najma od 30 godina, jer Ugovor o najmu sa firmom gospodina Kabirija (Aluminij industrija d. o. o) je na 30 godina, ostvariti minimalno 450 miliona KM gubitaka, te možda 500 miliona zateznih kamata na obveze prema vjerovnicima nakon gašenja elektrolize, tj. tvornice iz 2019. godine. Taj naš stari Aluminij je poligon nezakonitih radnji Vlade FBiH koja ga je nezakonitom odlukom dala u najam, nezakonitih radnji NO i uprave Aluminija, te nezakonitih radnji najmoprimca koji nije ispoštovao Ugovor o najmu, a koji sve ovo naziva poslovnom operacijom koju radi sa političarima, saopštili su iz DIAL-a.

Čini se uzalud, jer je ostalo da nezakonito postupanje ovjere KVP i Zelenika, koji je u Komisiju nezakonito i došao.

Podijeli ovaj članak