Katastrofalne posljedice poplava: U Bosanskoj Krajini alarmantno, škole zaustavljene…

7 min. čitanja

Obilne padavine uslovile su porast vodostaja svih rijeka na području Unsko-sanskog kantona, što je prouzrokovalo brojne probleme u nekoliko općina i gradova tog kantona. Na jučerašnjoj sjednici Vlada USK-a je na prijedlog Štaba Civilne zaštite donijela Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće. Kritično je u Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, Kostajnici i Prijedoru. Nastava u osnovnim i srednjim školama je obustavljena, putne komunikacije otežane, što je utjecalo i na međunarodni saobraćaj.

Borba protiv poplava traje u cijelom regionu. Zbog nabujalih rijeka Kupe i Korane vodi se najintenzivnije na karlovačkom području, Hrvatska Kostajnica poplavljena je zbog izlijevanja Une, a na sjeveru zemlje rijeke su također nabujale. Hrvatske vode najavile su maksimalni vodostaj Kupe u Karlovcu tokom noći sa srijede na četvrtak, a rijeka Korana se već izlila iz korita. S vodostajem od 831 centimetar Kupe i Korane, Karlovac i dijelove nizvodno od grada očekuju novi problemi jer vodostaji i dalje rastu.
 

Još jedan dan borbe protiv poplava u Krajini protiče, a kiša, koja praktično pada od prvog maja, ne prestaje.

Bujice nose

– Po cijeli dan kiša rosi, a onda po noći kao da prati pad temperature, postaje intenzivnija. Una je izašla na mjesta gdje nikada ne bismo pomislili da može toliko da se izlije. U toliko je kuća i objekata ušla voda da više nismo u stanju da izbrojimo, sav trud okrećemo ka spašavanju, kazala nam kolegica iz Bosanske Krupe Elma Velić.

Pomozi.ba pokrenuo je akciju pomoći za Krajinu, a u tu svrhu u funkciju je stavljen humanitarni broj 17041

Stanje u Kulen-Vakufu i Bihaću također je i dalje kritično, pogotovo nizvodno ka Pokoju i Kostelama, gdje su magistralom samo još džipovi mogli proći ka Cazinu i Bosanskoj Krupi. U mjesnoj zajednici Pokoj bujica je nastavila plaviti stambene objekte, a ostali su i bez struje, što otežava boravak mještana i rad volontera na terenu. SOS Bihać je zajedno sa Civilnom zaštitom, komunalcima i volonterima podizao branu na magistrali, a zatim su tim spasioca poslali i za Bosansku Krupu.

Nizvodno Unom plavni val zadesio je i Bosansku Otoku, a zatim i Dvor na Uni i Novi Grad, gdje se spajaju rijeke Una i Sana.

– Stanje je katastrofalno, zbog ovakvih situacija mi upozoravamo da nuklearnom otpadu nije mjesto na Trgovskoj gori. Na sve ovo, ovako pokisle još nas provociraju iz Fonda za razgradnju NEK-a (Nuklearne elektrane Krško) objavom do doniraju općini Dvor opremu za ribarenje, a na ovoliko izlijevanje vode mi gledamo kako da se spašavamo, kazao nam je Mario Crnkić iz Novog.

Jučer je održana sjednica Vlade Unsko-sanskog kantona na kojoj je usvojena odluka o proglašenju stanja prirodne nesreće. Načelnik Bosanske Krupe Armin Halitović je nazvao stanje apokaliptičnim.

Gradonačelnica Benjamina Karić najavila je da će Sarajevo uplatiti po 20.000 KM pomoći građanima Bihaća i Bosanske Krupe

– To je bukvalno tačno kad vidite kolika je to snaga vode. Čovjek je u ovom momentu nemoćan, ona raste, ništa ne možete uraditi i gledate kako šteta postaje sve veća i ljudima uništava ono što su godinama gradili i sticali, kaže Elma Velić.

U Bosanskoj Krupi viđeno je i jedno tijelo da pluta vodom, no za sada nema zvanične potvrde da se radi o prvoj žrtvi.

– Postoje izvještaji da je viđena žena koja je upala u rijeku, a postoje i svjedoci koji su vidjeli tijelo da pluta. Međutim, još nema nikakve zvanične prijave da neko nedostaje, objasnila je kolegica.

Za danas su najavljene prve posjete predstavnika Vlade Federacije, koje su u Krajini očekivali i ranije. Premijer USK-a Mustafa Ružnić oglasio se na svom Facebook profilu: “Političari u Sarajevu se ni u javnom nastupu ne ponašaju državnički, a kamoli sada djelima da pokažu brigu za državu. I ne, ne trebaju nam sad dolaziti ovamo u čizmama i sa kolonom medija.”

U opštini Jezero u krugu napuštenog objekta bivše benzinske pumpe Bosna-Impeks zbog obilnih padavina došlo je do izlijevanja nafte i naftnih derivata. Nakon što su inspektori sa lokala izašli na teren i utvrdili činjenično stanje, dopisima su obavijestili nadležni inspektorat pozivajući na urgentni izlazak na teren i sanaciju ekološke katastrofe.

Obustavljena nastava

U prijedorskim naseljima Bišćani i Raškovac poplavljene su četiri kuće. Šef Odsjeka Civilne zaštite u ovom gradu Miroslav Krneta izjavio je da su se neki ljudi sami evakuisali, neki su prešli na sprat i dostavljene su im hrana i voda, a pojedine su izvukli vatrogasci.

– Govorimo o stambenom dijelu domaćinstava. Za sada nemamo podatke o pomoćnim objektima. Zaplavljenih domaćinstava, osim u Bišćanima i Raškovcu, ima u Brezičanima, Puharskoj i Gomjenici. U naselju Raškovac je postavljena brana od pijeska da spriječi prelazak vode na drugu stranu ulice. Vodostaj Sane u Prijedoru trenutno iznosi 458 centimetara, kazao je Krneta.

Na području opštine Novi Grad juče je proglašeno stanje elementarne nepogode usljed visokog vodostaja Une. Zbog izlijevanja vode evakuisano je 18 osoba, a juče nije bilo ni nastave u osnovnim i srednjim školama u ovoj opštini. U Kostajnici je poplavljeno više od deset stambenih objekata. I u ovom gradu nije bilo nastave u osnovnim i srednjim školama. Tokom noći su bila organizovana i dežurstva, a zatvoreni su i svi otvori kako bi se spriječilo prodiranje vode u grad. Poplavljeno je više od 50 stambenih objekata. Stadion lokalnog kluba Sloboda Mlakva u potpunosti je poplavljen. Zbog poplava su jučer zatvoreni i granični prelazi Kostajnica i Kozarska Dubica.

Rječica Lubina je prema stanju na terenu najagresivnija na području Gradiške. Potpuno je poprimila bujični karakter i poplavila je voćnjake u Turjaku. Izlila se i Jablanica, također u potkozarskim selima, Miloševom Brdu i Donjim Podgracima. Srećom, na tom lokalitetu nema zaplavljenih kuća niti drugih objekata.

Podijeli ovaj članak