Sve zdravstvene institucije gdje se provodi imunizacija po redovnom kalendaru uključile su se intenzivnije u prethodne dvije godine u aktivnosti koje bi trebale rezultirati povećanim brojem vakcinisane djece
U Republici Srpskoj do sada je potvrđeno 27 slučajeva velikog kašlja, 23 u Banjaluci i četiri slučaja u Bijeljini, poručeno je iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Veliki kašalj potvrđen je kod nekoliko pacijenata i u Tuzli. Zbog svega ovoga ponovo je aktuelizovana tema niske stope imunizacije.
Vakcine u Bosni i Hercegovini su sigurne za upotrebu, a njihova primjena u odgovarajućem procentu omogućava sprečavanje širenja zaraznih bolesti i razvijanje težih kliničkih slika. U periodu pandemije KOVID 19 došlo je do pada broja vakcinisane djece po redovnom kalendaru imunizacije. Iako se situacija prošle i ove godine popravila, to nije dovoljno da se govori o snažnom kolektivnom imunitetu.
„Ne mogu biti zadovoljan sa vakcinacijom djece protiv nekih bolesti gdje nam je pokrivenost na kantonu bila oko 60 posto. Kad to govorim, onda prije svega mislim na vakcinu protiv morbila, rubeole i parotitisa“, kaže epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo TK Blaško Topalović.Iako se ne može govoriti o epidemiji, parotitis ili veliki kašalj zabilježen je i u Tuzlanskom kantonu i Brčko Distriktu.
„U zadnje vrijeme primijetili smo povećan broj pacijenata koji se javljaju pod kliničkom slikom pertusisa. Slična situacija je i u zemljama regije, Hrvatskoj i Srbiji. Na svu sreću, djeca koja su liječena na klinici za zarazne bolesti su prošla bez ozbiljnijih komplikacija i otpuštena su na kućni tretman stabilnog kliničkog stanja“, pojašnjava za BHRT Alma Trnačević sa Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla.
Sve zdravstvene institucije gdje se provodi imunizacija po redovnom kalendaru uključile su se intenzivnije u prethodne dvije godine u aktivnosti koje bi trebale rezultirati povećanim brojem vakcinisane djece. Uz odgađanje vakcinacije, zabilježen je i otpor naročito prema MMR vakcini. U Domu zdravlja Tuzla kažu da su prošle godine ovaj procenat uspjeli povećati, ali da to još nije dovoljno.
Sad u 2023. godini, nakon niza tih aktivnosti, taj procenat se približio se skoro 90 posto djece koja su primila prvu dozu MMR-a što jednostavno za kolektivni imunitet je značajno da taj procenat bude 95 procenata vakcinisane djece da ne bi došlo do proboja, izbijanja pandemija“, navodi šefica Predškolskog dispanzera Doma zdravlja Tuzla Dijana Dugonjić.
Vakcinacija je jednostavna, bezbjedna i efektivna mjera koja smanjuje mogućnost da se osoba razboli ukoliko dođe u kontakt sa uzročnikom bolesti protiv koje je vakcinisana. Što se više osoba vakciniše, to je manja vjerovatnoća širenja bolesti, zdravstvenih komplikacija koje mogu biti i smrtonosne i pojave epidemija. Godišnje se primjenom vakcina spašava oko tri miliona života.