Bosna i Hercegovina ponovo se našla u fokusu jednog izvještaja američkog State Departmenta. Ovaj put je riječ o izvještaju koji se tiče stanja ljudskih prava u svijetu tokom prošle godine.
Dio izvještaja posvećen je i situaciji u našoj zemlji, a Amerikanci su tom prilikom govorili o korupciji, napadu na medije i novinare, nasilju, negiranju genocida…
U dijelu izvještaja koji govori o napadima na novinare, američki State Department izdvojio je i slučaj prijetnji upućenih glavnoj urednici Oslobođenja, Vildani Selimbegović, zbog objavljenog teksta o mogućim izmjenama Izbornog zakona.
Slučaj napada na glavnu urednicu Oslobođenja dogodio se početkom augusta, a pored mizogenih i uvredljivih komentara, izrečena joj je i prijetnja po život ukoliko dođe do izmjena zakona sa spominjanjem “gledanja u jamu”.
– Značajna pitanja ljudskih prava uključivala su vjerodostojne izvještaje o: mučenju ili okrutnom, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju pritvorenika od strane policije; teškim zatvorskim uslovima; ozbiljnim problemima s nezavisnošću pravosuđa; ozbiljna ograničenja slobode izražavanja i medija, uključujući nasilje i prijetnje nasiljem protiv novinara; značajno miješanje u slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja, uključujući pretjerano restriktivne zakone o mirnom okupljanju; ozbiljna i nerazumna ograničenja političkog sudjelovanja manjinskih kandidata; ozbiljnu korupciju u vladi; nedostatak istrage i odgovornosti za rodno uvjetovano nasilje, uključujući obiteljsko i seksualno nasilje i nasilje nad djecom te rani i prisilni brak među romskom populacijom; kaznena djela koja uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjerena protiv pripadnika etničkih manjinskih skupina; zločini motivirani antisemitizmom; i kaznena djela koja uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjerena na lezbijke, gej, biseksualne, transrodne, queer ili interseksualne osobe, ističe se u dijelu izvještaja.
Dalje su govorili o korupciji u sigurnosnim službama svih nivoa u Bosni i Hercegovini.
– Osim sigurnosnih službi, tokom godine bilo je brojnih izvještaja o korupciji u vladi. Sudovi nisu procesuirali slučajeve korupcije na visokoj razini, a u većini pravomoćno okončanih slučajeva izrečene su uslovne osude. Neučinkovito procesuiranje ratnih zločina počinjenih tijekom rata 1992.-1995. i dalje predstavlja problem, napisano je.
Dotakli su se i procesuiranja osumnjičenih za ratne zločine tokom agresije na našu zemlju. Poseban fokus stavili su na slučajeve silovanja žena.
– Nekažnjivost za neke zločine počinjene tijekom rata 1992.-1995. i dalje predstavlja problem, posebno za one koji su odgovorni za približno 8.000 osoba ubijenih u genocidu u Srebrenici i za približno 7.600 drugih osoba koje su nestale i za koje se pretpostavlja da su ubijene tokom rata.
Vlasti također nisu uspjele procesuirati većinu od više od 20.000 slučajeva seksualnog nasilja koji su se navodno dogodili tokom rata. Izgledi za pravdu za žrtve zločina počinjenih tokom rata s vremenom se smanjuju zbog smrti i bolesti osumnjičenika, optuženika, svjedoka i žrtava, kao i sve lošije kvalitete dokaza.
Nedostatak resursa, uključujući nedovoljno financiranje i osoblje, političke prepreke, loša regionalna saradnja i izazovi u procesuiranju starih slučajeva zbog nedostatka dokaza i nedostupnosti svjedoka i osumnjičenika doveli su do zatvaranja predmeta i poteškoća u rješavanju značajnog broja neriješenih predmeta, navedeno je.
Napomenuli su kako Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nije podiglo niti jednu optužnicu zbog negiranja genocida u Srebrenici, uprkos prijavama koje su stizale na njihovu adresu.
– Iako je, prema medijskim izvješćima, Tužiteljstvo BiH zaprimilo više od 50 prijava, nije podignuta niti jedna optužnica za kaznena djela negiranja genocida ili veličanja ratnih zločina sukladno izmjenama Kaznenog zakona BiH koje je naložio prethodni visoki predstavnik Valentin Inzko. u 2021, poručeno je.
U izvještaju se dalje spominje slučaj tužiteljice Diane Kajmaković, afera Respiratori i druge stvari koje su bile aktuelne u proteklim mjesecima.
Kompletan izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini možete pročitati OVDJE.