Govor mržnje i netolerancija obilježavaju prostor BiH: Neophodno je uraditi još više

3 min. čitanja

Novi zajednički projekat Evropske unije i Vijeća Evrope “Ka jednakoj, inkluzivnoj i tolerantnoj Bosni i Hercegovini” zvanično je predstavljen danas u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, čime Evropska unija i Vijeće Evrope nastavljaju promociju inkluzije i jednakosti u našoj zemlji.

Pozitivne priče

Šefica Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu Bojana Urumova kazala je da su u proteklom periodu, zajedno s predstavnicima vlasti u BiH, uradili konkretne korake kada je u pitanju borba protiv diskriminacije i govora mržnje. Na primjer, prošle godine je usvojen prvi LGBT akcioni plan, što je veliki uspjeh i još dosta toga.

Projekat sufinansiraju EU i Vijeće Evrope i to sa 850.000 eura od 2023. do 2026. i on se nadovezuje na rezultate dosadašnjih projekata

Istakla je da je organizacija, čiji je dio tima, već napravila preporuke koje se odnose na razne zemlje, uključujući i BiH, koja je već više od dvije decenije aktivni član ove organizacije.

– Napravljene su preporuke u borbi protiv rasizma, diskriminacije i naš posao je da ostvarimo navedene preporuke. Neophodno je uraditi još više kako bi se podigla svijest javnosti, jer govor mržnje vrijeđa pojedince, porodice i društvo kao cjelinu. Mi se trudimo i nastojimo da ponudimo pozitivnije priče, primjere koji ne povređuju ranjive i gdje svako može da se osjeti prihvaćenim, korisnim i vrednovanim, rekla je Urumova.

Šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Gianluca Vannini kazao je da Unija podržava ugrožene i ranjive grupe i da nastoje raditi u pravcu borbe protiv diskriminacije kako bi svi mogli živjeti s punim pravima.

”Ideja ovog projekta je da se radi na potpunoj provedbi zakona, tako da sve grupe i svi pripadnici manjinskih grupa mogu da žive potpuno ravnopravno, bez ikakve diskriminacije i po bilo kojoj osnovi”, rekao je Vannini.

Saliha Đuderija, pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, istakla je da je ovaj projekat veoma značajan za BiH, jer nikada nije bilo potrebnije nastaviti razgovarati o temi koja se tiče tolerancije i povećanja stepena borbe protiv govora mržnje.

Važna tema

”Ispoljavanje govora mržnje i netolerancija zapravo obilježavaju prostor BiH, pa i šire, i čini nam se da je veoma bitno da ovaj projekat nastavlja s ovom vrstom teme”, rekla je Đuderija.

Projekat sufinansiraju Evropska unija i Vijeće Evrope i to sa 850.000 eura za period od 2023. do 2026. godine i on se nadovezuje na rezultate dosadašnjih projekata provedenih u Bosni i Hercegovini, u okviru zajedničkog programa Horizontal Facility za zapadni Balkan i Tursku. 

Podijeli ovaj članak