Dosta je rasipanja para: U našoj državi skoro da nema revizorskog izvještaja bez pronađenih propusta

4 min. čitanja

Skoro da nema izvještaja ureda za reviziju u našoj zemlji u kojima nisu utvrđeni propusti i nepravilnosti u trošenju javnog novca institucija, ustanova i preduzeća, ali se sve na kraju završi po onoj staroj pojeo vuk magarca.

Servisiranje vozila

No, nedavno hapšenje i pritvaranje sada već bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića, budi nadu da posao revizora nije uzaludan. Lučić je, podsjetimo, osumnjičen za nezakonito trošenje sredstava namijenjenih za reprezentaciju, nezakonito servisiranje vozila kod neovlaštenih osoba, zloupotrebe pri zapošljavanju… U najkraćem, samo nalazi državnog Ureda za reviziju bili su dovoljni da reaguju policijski i istražni organi. Među uočenim problemima revizori su naveli da Ministarstvo nije u svim slučajevima koristilo sredstva reprezentacije za namjene za koje su i odobrena, a da je s računima kojima su troškovi opravdavani bilo mahinacija. Dokumentacija o službenim vozilima nije uredna i ne potvrđuje potpuno korištenje službenih vozila u poslovne svrhe.

– Ukupni izdaci za upotrebu službenih vozila u 2021. su iznosili 121.799 KM i veći su za 35.871 KM u odnosu na prethodnu godinu, utvrdili su revizori.

Centri civilnih inicijativa navode da je sadašnja praksa da uredi za reviziju dostavljaju izvještaje tužilaštvima u oba entiteta.

– No, tužilaštvima RS-a dostavljaju se isključivo izvještaji o finansijskoj reviziji sa negativnim mišljenjem, dok se tužilaštvima u FBiH dostavljaju izvještaji u kojima ima indicija o krivičnom djelu (što uključuje izvještaje o reviziji i sa negativnim mišljenjem revizora, ali i neke izvještaje koji su dobili mišljenje s rezervom). Uskoro bi trebala biti usvojena strategija borbe protiv korupcije, u okviru koje je planirana mjera kojom bi se uvela praksa da izvještaji o radu tužilaštava u BiH sadržavaju podatke o broju istraga pokrenutih po osnovu izvještaja. Uloga tužilaštva je da utvrdi krivičnu odgovornost za nalaze iz izvještaja. Uočene nepravilnosti se moraju ispraviti, a oni koji to ne urade, trebaju snositi odgovornost, kaže za Oslobođenje Dijana Radović, koordinatorica za odnose s medijima u CCI-ju.

Ured za reviziju institucija FBiH dostavio je 15 izvještaja kantonalnim tužilaštvima za izvještaje o finansijskoj reviziji, koji se odnose na 2020. godinu, a u kojima su imali indicije o počinjenju krivičnih djela.

Istražne radnje

– Izvještaji za JP Elektroprivreda BiH d. d. Sarajevo, JU Djeca Sarajeva, Operator-Terminali Federacije su u fazi provjere navoda iz prijave kod Tužilaštva KS-a. Tužilaštvo SBK-a provjerava navode iz izvještaja za JP Vitkom Vitez i PS Vitezit koji je u stečaju. Izvještaji za Unsko-sanske šume Bosanska Krupa i Općinu Sanski Most su u radu kod postupajućeg tužitelja Tužilaštva USK-a. Tužilaštvo HNK-a je formiralo predmet i postupak je u toku u vezi sa izvještajem za Elektroprivredu HZHB. Formirana su dva predmeta po kaznenim prijavama direktora Operatora za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju Mostar, u sklopu kojih su dostavljeni izvještaji za 2019. i 2020, pa se u okviru posebno formiranih predmeta već poduzimaju istražne radnje, ističe Radović.

Podijeli ovaj članak