Borba za potomstvo: Za potpomognutu oplodnju stižu sredstva

4 min. čitanja

Već je pola godine prošlo od primjene izmijenjenih federalnih zakonskih propisa o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, a sredstva još nisu uplaćena. Neformalna grupa žena FBiH – FB grupa Neplodnost – Iskustva jako je razočarana i ogorčena ovakvim stanjem i ovih dana je upozorila na veoma veliki značaj rješavanja ovog problema sa kojim se suočavaju parovi u borbi za potomstvo u FBiH.

Kritike vlastima

Pismo upućeno federalnim i kantonalnim vlastima odiše ozbiljnom kritikom.

Od 18. januara ove godine, dana stupanja na snagu Pravilnika, zahtjevi za BMPO podnose se Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja i do sada je dostavljeno 159 zahtjeva

– Premašeni su zakonski rokovi koji su definisani Pravilnikom, da ne spominjemo netransparentnost u radu, gdje parovi dugo vremena nemaju nikakav uvid u njihove aktivnosti; sumnjivi Tarifnik cijena pokušaja vantjelesne oplodnje, koji su dogovorili iza kulisa, a koji je daleko ispod realnih cijena jednog postupka vantjelesne oplodnje, samo su neki problemi zbog kojih su parovi koji vode borbu sa neplodnošću s ovim načinom odnosa prema njima suočeni, naglašava ova FB grupa žena “Neplodnost – iskustva”.

Na naš upit o ovom problemu iz Ministarstva zdravstva FBiH odgovaraju kako je procjena Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja da će se u ovom mjesecu potpuno steći uvjeti za punu provedbu svih donesenih propisa i naputaka. Razlog kašnjenja i ovaj put su bila finansijska sredstva koja izmjenom Zakona sada stižu iz federalnog budžeta.

– Potrebno je imati u vidu da se radi o potpuno novom sustavu odobravanja liječenja putem BMPO, te da je bilo neophodno u pripremnoj proceduri slijediti i niz drugih propisa, kao što su financijski, kako bi se osigurale potrebne odluke i omogućila podloga za realizaciju sredstava transfera za BMPO, kažu u Ministarstvu te navode kako su i ostali neophodni dokumenti morali biti doneseni kako bi se krenulo u provedbu zakonskih propisa, među kojima i Odluka o vrsti generičkih lijekova za stimulaciju ovulacije koji se koriste u biomedicinski pomognutoj oplodnji.

Podsjećamo, Vlada Federacije BiH je iz budžeta obezbijedila 10 miliona KM, a primatelj transfera je, kako su rekli, federalni ZZOR.

– Kada je riječ o početku primjene propisa, ukazujemo na to da je ključni preduvjet bio u osiguranju sredstava Transfera iz proračuna Federacije BiH, a što je bilo uvjetovano usvajanjem proračuna za 2023. godinu i nakon toga donošenjem neophodnih odluka Vlade Federacije BiH i Federalnog zavoda, kako bi se predmetni transfer mogao realizirati. Osim toga, izrada sofverskog rješenja za rad Povjerenstva za BMPO Federalnog zavoda, kao posebna aktivnost je zahtijevala više vremena nego što je to prvobitno bilo u planu, kazali su iz Ministarstva.

Šutjeti i patiti

S pismom Neformalna grupa žena FB grupa Neplodnost – iskustva ukazuje na stvari koje su sporne i u radu Federalnog zavoda, a odraz su samo sveukupnog stanja u našoj državi koja, nažalost, ništa ne čini za svoje stanovnike.

– Vjerovatno naviknuti na našu uspavanost, računaju da ćemo šutjeti i patiti u tišini i prepustiti se da nam uskraćuju naša prava, da nas zavaravaju i drže u grču. Država od nas uredno uzima sve što može uzeti kroz poreze, gdje se dio od navedenih prihoda odvaja i za zdravstvo koje ništa ne čini za nas, poručile su iz FB grupe Neplodnost – iskustva.

Podijeli ovaj članak