Turski predsjednik Tajip Erdogan je u subotu izjavio da bi Turska mogla da se “raziđe” sa Evropskom unijom, ukoliko bude neophodno. Ova izjava stiže nakon usvajanja izvještaja u kojem se navodi da se proces pridruživanja Turske EU ne može nastaviti u trenutnim okolnostima.
Turska je zvanični kandidat za pridruživanje EU već 24 godine, ali su pregovori već neko vrijeme zamrznuti zbog zabrinutosti bloka oko poštovanja ljudskih prava i vladavine prava. U izvještaju Evropskog parlamenta se poziva na istraživanje “paralelnog i realnog okvira” za veze između EU i Turske.
Erdogan je novinarima izjavio da EU pokušava da se odvoji od Turske te da će turski lideri napraviti svoje ocjene o ovom razvoju događaja. On je također dodao da se, ukoliko će biti neophodno, Turska može rastati sa EU.
Reakcija turskog Ministarstva spoljnih poslova na izvještaj Evropskog parlamenta nije bila povoljna. Turska vlada je saopštila da izvještaj sadrži neosnovane optužbe i predrasude te da je zauzeo “plitak i nevizionarski” pristup vezama između Turske i EU.
Ova izjava turskog predsjednika dolazi u vrijeme kada su odnosi između Turske i EU na veoma niskom nivou. Pored pitanja ljudskih prava i vladavine prava, sporenja između Turske i EU su i dalje aktuelna, uključujući i spor oko istočnog Mediterana i migrantske krize.
Iako su turski lideri izrazili želju za članstvom u EU, sve češće se može čuti retorika o mogućnosti okretanja drugim saveznicima i partnerima. Turska je već godinama sve više okrenuta prema Rusiji, a također vrši uticaj i na Balkanu.
Budućnost odnosa Turske i EU ostaje neizvjesna, ali je jasno da će ona biti oblikovana na temelju odluka koje će obje strane donijeti u narednom periodu.