Svi oni koji su učestvovali u odbrani BiH, uz časnu Armiju BiH, svi koji su smatrali da je BiH jedino rješenje, da su opredjeljenja za zajednički život, ravnopravnost građana, oni su antifašisti i oni su zajednički, pružili otpor, kazao je Sretko Radišić, predsjednik SUABNOR-a ZDK
Na Smetovima kod Zenice obilježena je 82. godišnjica ustanka naroda Bosne i Hercegovine u Drugom svjetskom ratu. Organizatori obilježavanja bili su Savez udruženja antifašista i boraca Narodno-oslobodilačkog rata 1941.-1945. godine Zeničko-dobojskog kantona i Udruženja antifašista i boraca NOR-a Grada Zenice.
Brojne delegacije, među kojima su bile delegacije Grada Zenica i Vlade ZDK-a, zatim predstavnici boračkih organizacija iz Odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995. godine te pojedinih političkih stranaka, položile su cvijeće i vijence na spomen-obilježje palim borcima Zeničkog partizanskog odreda i Trećeg istočno-bosanskog udarnog bataljona iz Drugog svjetskog rata te šehidima i poginulim borcima 303. brdske brigade u agresiji na BiH.
– Kada je odjeknuo prvi pucanj ustaničke puške, prije 82 godine na prostorima BiH, već se tada znalo da će duh borbe biti antifašistički. Ta četverogodišnja borba rezultirala je ZAVNOBiH-om i AVNOJ-em, na kojima je temeljena državnost BiH, a na temelju te državnosti BiH je stekla i međunarodno priznanje 1992. godine. Mnogi misle da je nit antifašizma prekinuta u tom ratu, ali ja se ne slažem. Svi oni koji su učestvovali u odbrani BiH, uz časnu Armiju BiH, svi koji su smatrali da je BiH jedino rješenje, da su opredjeljenja za zajednički život, ravnopravnost građana, oni su antifašisti i oni su zajednički, pružili otpor, kazao je Sretko Radišić, predsjednik SUABNOR-a ZDK.
Radišić je dodao da je osnovna misija SUABNOR-a “suzbijanje postojećeg visokog nivoa međunacionalne mržnje i tenzija” te da se među mladima pronose antifašističke ideje.
Cvijeće su položili i ministar za boračka pitanja ZDK Adnan Sirovica te gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, koji je čestitao svim građanima BiH 27. juli.
– Ovdje su ljudi koji podržavaju antifašizam. Danas se odaje i počast šehidima i poginulim borcima Armije BiH u agresiji na BiH. Ponovit ću hiljaditi put: Narod koji ne poštuje svoju tradiciju, ne cijeni svoje vrijednosti, nikada neće biti narod. Ovo je jedan od dva ključna datuma za opstanak BiH, rekao je Kasumović.
Tahir Šabić, predsjednik Jedinstvene organizacije boraca “Unija veterana” Grada Zenica rekao je da smatra da je od 1992. godine naovamo “nepravedno zapostavljen 27. juli”, da ono što su uradili partizani od 1941. do 1945. godine “to smo isto mi uradili od 1992. do 1995. godine – a to je borba protiv fašizma”.