Danas smo u njenoj 94-oj godini na ljubljanskom groblju Žale na posljednji počinak ispratili našu Valči.
Bila je partizanka, partizanska učiteljica stenograf i šifrant, književnica i prevoditeljica. Valči je otišla u partizane sa svega 16 godina. Kako je navela u jednom od svojih intervjua, za odlazak u partizane se odlučila nakon pritiska u školi da učenici moraju govoriti samo njemački, jer oni prpadaju njemačkom narodu. Kada je potom vidjela letke po gradu na kojima su bili spiskovi sa naslovom “Strijeljani banditi”, a ona je na spiskovima prepoznala časne i poštene ljude iz svoje okoline, shvatila je da je vrijeme za pobunu. Pridružila se partizanskom pokretu i zbog njenog poznavanja njemačkog jezika, daktilografije i stenografije, povjereni su joj važni zadatci. Sudjelovala je i u dramatičnom okršaju na Menina planini kada se 500 partizana uspjelo izvuči iz obruča gdje su bili opklojeni od nekoliko hiljada njemačkih vojnika. Tada se dvadestdvogodišnji komandant Franta dosjetio mudrog rješenja. Partizani su se sa planine neopaženo spustili niz tzv. “rižo” niz koju su se ranije spuštali balvani. Izvukli su se iz obruča i stigli do sela o ćemu je snimljen i film “Preboj” u kome je sudjelovala i Valči.
Poslije Drugog svjetskog rata Valči je kao novinarka Tanjuga proputovala cijelu Jugoslaviju, a onda je kao novinarka Oslobođenja ostala u Sarajevu gdje je živjela više od četiri decenije.
Valči je napisala više od trideset knjiga, sudjelovala na mnogim događanjima koji su posvećeni njegovanju antifašizma i očuvanju ideja partizanskog pokreta.
Bila je vrlo tužna kada je zbog rata sa porodicom morala napustiti Sarajevo i ljude sa kojima je živjela i uspješno surađivala. U Sloveniji se uključila u sve aktivnosti gdje je mogla mlađim generacijama prenijeti svoje iskustvo i znanje sa iskrenošću i ljudskom toplinom.
Zato su se na današnjem ispraćaju svi govornici prisjećali naše Valči kao tople osobe koja je do zadnjeg trenutka života svima bila uzor, jer je i sama živjela u skladu sa idealima slobode, mira i antifašizma.
Govornici koji su bili iz Saveza boraca BiH, društva Ljuljan iz Slovenije, Saveza boraca Slovenije i Vlade Slovenije, sa pijetetom su isticali druženje sa Valči.