Mnogo posla predložila je grupa dioničara istražiteljima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), u vezi sa (ne)postupanjem Komisije za vrijednosne papire FBiH. O tome šta je rađeno u travničkom Borcu, već smo pisali, a dioničari od SIPA traže da se izuzme dokumentacija u vezi sa dostavom podataka po zahtjevu Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu od 31. decembra 2018. U zahtjevu se od Komisije traži spisak osoba s pristupom povlaštenim informacijama u Bosnalijeku, Fabrici duhana Sarajevo… Zatražen je zapisnik sa sjednice na kojoj se o tome raspravljalo, te informacija o tome šta je KVPFBiH poduzeo po osnovu provedbe ove obaveze u tom periodu, a zapravo nije poduzela ništa.
Obrazac postupanja
– Treba izuzeti i sve informacije o provedenim nadzorima prometa i prenosa vrijednosnih papira simbola TTRSR, ENGSR i OZNTR, s prijedlozima za postupanje, sve zapisnike sa sjednica na kojima se raspravljalo, posebno mišljenja, komentare i prijedloge članova KVP-a Hasana Ćelama (bivši predsjednik Komisije, kojem se sudi), prof. Mateja Živkovića (svjedok u istom predmetu u kojem se sudi Ćelamu, ali i slučaju Bosnalijek) i Milorada Rajlića (bivšeg člana KVP-a), predlažu dioničari.
Pojašnjavaju kako je iz ovog nadzora vidljiv obrazac postupanja prema određenim fondovima i društvima za upravljanje fondovima, te profesionalnom posredniku, jer se u obrascu jasno vide kriteriji nadzora koji se samo na ovom i sličnim slučajevima ponavljaju, dok se u nekim drugim upadno izbjegavaju, poput dogovorene transakcije, povezanih osoba, “ekonomske opravdanosti ulaganja” koja je izvan nadležnosti regulatora, kao što je to i pozajmica.
Za razliku od dioničara, predsjednik i članovi KVP-a od tužilaca (privatno) traže da SIPA bude isključena iz istraga, tobože joj ne vjeruju, a zapravo žele isključiti ranija saznanja ove Agencije o svojim (ne)djelima
– S druge strane, pozajmica u transakciji dionicama Bosnalijeka kada je Vlada FBiH prodavala svoj paket KBC-u, nikad se nije tretirala uprkos zahtjevima na sjednicama KVP-a, u smislu motiva, svrhe i opravdanosti. Potrebna vam je i informacija po zahtjevu Tužilaštva KS-a broj TO90KTO010400916 od 12. februara 2019, koja je završena dva dana nakon prijema, a što upućuje na to da je prethodno dogovorena i pripremljena. Izuzmite i snimke sa svih sjednica na kojima je o ovome raspravljano, rekli su dioničari istražiteljima.
Pojašnjavaju kako je iz navedenog upadljivo jasno kako u dva predmeta za koja se traži informacija, a u kojima je Ćelam imao ili ima lični interes (FDS i Bosnalijek) nema ništa sporno, dok se u svim ostalim predmetima pravi konstrukcija najprisutnija u nadzorima KVP-a FBiH – povezane osobe i manipulacija prometom.
– Povezane osobe su definisane zakonima o tržištu i o fondovima, pa ovdje navedene kvalifikacije ne odgovaraju niti jednoj od zakonskih odredbi, dok su manipulacije kategorija koja se u ovim nadzorima obilato zloupotrebljava (Manipulacija je stvaranje privida prometa između dvije osobe, kako bi se treća osoba motivisala na kupovinu stvaranjem privida prometa, odnosno likvidnosti. Ova situacija niti u jednom predmetu nije dokazana, nije se ni dokazivala niti je bilo predstavki po tom osnovu). Potrebno je i da utvrdite ko je odredio osobe za nadzor, savjet je istražiteljima, uz konstataciju dioničara da je očito kako se u svim nadzorima, u kojima postoji specifičan interes, pojavljuju iste osobe, bilo da je interes da se ništa ne nađe ili da se po svaku cijenu nešto nađe.
Istražiteljima je sugerisano i da se pozabave postupanjima u dokapitalizaciji Bosnalijeka iz 2017. godine, korespodencijom sa advokatima Naidom Čustović i Samrom Hadžović u vezi sa samom dokapitalizacijom, promjenom predsjednika NO i održavanjem sjednica Skupštine ovog društva, a po osnovu uskraćivanja prava dioničarima (Haden) Bosnalijeka na sjednicama Skupštine te godine, s ciljem da se Haden eliminiše i KBC (offshore kompanija) u potpunosti preuzme upravljanje kompanijom.
Tokovi novca
Podsjećamo, Tužilaštvo BiH sprema optužnicu protiv direktora Bosnalijeka Nedima Uzunovića zbog organizovanog kriminala, pranja novca i sklapanja štetnog ugovora, a istraga će pokazati kako je novac za kupovinu dionica Bosnalijeka iz Češke prebačen u Rusiju, potom Švajcarsku, zatim na Bermude, te na kraju na Maltu, na račun koji je otvorila firma KBC EURO CREDIT CAPITAL LIMITED. Tim novcem je KBC Malta kupila 673.000 dionica Bosnalijeka.