Povodom Dana bijelih traka, aktivisti mreže mladih su odlučili podijeliti letke u Bosanskoj Krupi, kako bi skrenuli pažnju javnosti na događaje koji su se odigrali u Prijedoru 1992. godine. Na tim letcima su sadržane osnovne informacije koje su važne za razumijevanje i suočavanje s prošlošću.
Danas, 31. maja, obilježava se Dan bijelih traka kao sjećanje na početak sistemskog čišćenja Prijedora od nesrpskog stanovništva prije 31 godinu. Nažalost, ova strašna epizoda u historiji Bosne i Hercegovine ostavila je dubok trag patnje i gubitka za mnoge ljude.
Vlasti bosanskih Srba u Prijedoru su 31. maja 1992. godine izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se nesrpskom stanovništvu naredilo da obilježe svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, te da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava. Ovi znakovi su postali simboli prepoznavanja nesrpskog stanovništva i signalizirali su njihovu izolaciju i podložnost represiji.
Naredba za nošenje bijelih traka i obilježavanje kuća bijelim zastavama predstavljala je samo jedan od mnogobrojnih koraka u procesu etničkog čišćenja koji je uslijedio u Prijedoru. Tokom narednih mjeseci, hiljade nesrpskih civila su hapšene, zatvarane, mučene i ubijane. Koncentracioni logori poput Omarske, Keraterma i Trnopolja postali su simboli užasa i patnje koje su preživljavali nevini ljudi.
Danas, kao mladi aktivisti, želimo da podignemo svijest o ovim događajima i da se suprotstavimo svakom obliku mržnje, diskriminacije i nasilja. Današnja podjela letaka ima za cilj da očuva sjećanje na žrtve i da osvijesti javnost o značaju suočavanja s prošlošću. Samo kroz istinsko razumijevanje prošlih tragedija i rad na pomirenju, možemo izgraditi bolju budućnost, slobodnu od netolerancije i nasilja.
Danas, kad obilježavamo Dan bijelih traka, izražavamo solidarnost sa žrtvama i poručujemo da nikada ne smijemo zaboraviti njihovu patnju.
Neka ovaj dan bude podsjetnik da se prošlost ne može ignorisati, da se zločini ne smiju zaboraviti i da svaki pojedinac ima odgovornost u izgradnji mira i tolerancije. Ujedinjeni u naporima da osnažimo društvo koje cijeni različitosti i poštuje ljudska prava, možemo zajedno stvoriti svijet u kojem se nikome neće dogoditi ono što se dogodilo u Prijedoru i drugim sličnim mjestima.
Danas, nosimo bijele trake kao simbol sjećanja i solidarnosti s žrtvama. Neka nam one budu podsjetnik da se moramo boriti za pravdu i da zajedno možemo graditi bolje sutra.