Predstavljeni zaključci međunarodnih posmatrača na Općim izborima u BiH: Šta je ocijenjeno negativno?

4 min. čitanja

Opći izbori u Bosni i Hercegovini bili su dobro organizirani i konkurentni, uz poštivanje temeljnih sloboda tokom kampanje.

Međutim, neuspjeli reformski napori, te široko rasprostranjeno nepovjerenje u javne institucije i retorika koja izaziva etničke podjele i nadalje karakteriziraju izborno okruženje.

Ocjena je to međunarodnih posmatrača, koji su danas na press konferenciji u Sarajevu prezentirati preliminarne nalaze i zaključke do koji su došli praćenjem izbornog procesa u Bosni i Hercegovini.

Specijalni koordinator i vođa OSCE kratkoročne posmatračke misije Pascal Allizard istaknuo je kako rastuće podjele po etničkim linijama, te različiti pogledi na budućnost države opterećuju funkcioniranje demokratskih institucija u BiH.

– Jednako pravo glasa još nije zagarantovano. Zbog propalih pregovora političkih stranaka izborni zakonodavni okvir nije se reformisao, neđutim, nedavno uvedene promjene su ojačale određene aspekte izbornog procesa, kazao je Allizard, navodeći kako je izbornu kampanju obilježio nedostatak javne debate te upotreba jezika koji potiče na podjele.

Potcrtao je kako napori da se uspješno upravlja izbornim procesom moraju biti propraćeni sličnim naporima da se riješi kontinuirani politički zastoj zbog kojeg ne može doći do pravog ekonomskog pomaka u BiH.

Šef Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope (VE) Stefan Schennach podsjetio je na angažman VE u BiH, istaknuvši kako bi sada kada su građani BiH glasali, političari i političke stranke to trebale shvatiti kao mandat da rade za budućnost svoje zemlje i perspektivu evropskih integracija.

– Naročito je važno da mlađoj generaciji birača damo osjećaj da njihova budućnost leži unutar vlastite zemlje, kazao je Schennach, pozivajući ih da približe različite etničke grupe i prevaziđu prisutne podjele.

Na značaj prevazilaženja podjela i jačanje povjerenja u BiH te davanje prioriteta ekonomskim pitanjima u sklopu izborne kampanje ukazala je i šefica Delegacije Parlamentarne skupštine OSCE-a Irene Charalambides, istaknuvši važnost medija za razvoj demokratskih procesa.

U osvrtu na dan provedbe izbora, kazala je kako su izbori upravljani na dobar način, efikasno, transparentno i u skladu s utvrđenim rokovima, te da je birališta karakterizirala mirna atmosfera, pohvalivši stručnost onih koji su bili angažirani u sklopu biračkih odbora.

Šefica Delegacije Parlamentarne skupštine NATO-a Mimi Kodheli ocijenila je kako su aktuelni izbori održani u specifičnom trenutku, u vrijeme kada se u Evropi vodi rat (rat protiv Ukrajine), što je, kako je navela, pobudilo ružne asocijacije kod građana BiH, koji se prisjećaju užasa rata.

– Demokratija je otporna, ali se mora zaštiti i njegovati. Naše učešće u ovoj posmatračkoj misiji je jasan pokazatelj naše posvećenosti BiH, kazala je Kodheli, pozivajući na jačanje napora na izgradnji bolje budućnosti BiH, a na dobrobit svih njenih građana.

Šef Delegacije Evropskog parlamenta Andreas Schieder podsjetio je na značaj reformi koje će osigurati napredak Bosni i Hercegovini na njenom evropskom putu kako bi postala funkcionalna država, te kako bi bio osiguran integritet izbornog procesa.

Na temeljne odrednice i hronologiju monitoringa izbora u BiH podsjetio je šef ODIHR-ove (OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava) izborne posmatračke misije, ambasador Peter Tayler, navodeći kako je 12 timova bilo angažirano na tom planu, te da su posmatrači bili prisutni na 1.800 biračkih mjesta u BiH.

Kako je najavljeno, u narednim danima bit će nastavljeno posmatranje postizbornog razvoja događaja kako bi se mogla sačiniti sveobuhvatna procjena cijelokupnog izbornog procesa, a što će biti objavljeno u finalnom izvještaju uz odgovarajuće preporuke.

Međunarodna izborna posmatračka misija na Općim izborima u BiH brojala je ukupno 467 posmatrača, od kojih su 332 stručnjaka raspoređena od ODIHR-a, 84 parlamentarca i osoblja iz PS OSCE-a, 23 iz PSVE-a, 16 iz PS NATO-a i 12 iz Evropskog parlamenta.

Podijeli ovaj članak