Optužnica ili više njih protiv Nedima Uzunovića, generalnog direktora Bosnalijeka, i njemu bliskih saradnika javnosti bi trebala biti obznanjena do februara, saznaje Oslobođenje iz izvora bliskih Tužilaštvu BiH. Istraga koju vodi tužiteljica Enisa Adrović trebala je biti, prema najavama iz državnog Tužilaštva, završena još u prošloj godini, ali se to nije desilo. Uzunović se tereti za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja, sklapanje štetnih ugovora i pranje novca.
No, dio podataka vezanih za kriminal u ovoj kompaniji proslijeđen je Tužilaštvu Kantona Sarajevo, koje je formiralo novi predmet. U pitanju su odluke sa dvije sjednice Skupštine Bosnalijeka i uloga Komisije za vrijednosne papire FBiH vezana za njih. Naime, Oslobođenje je već pisalo kako je jedan od dioničara Katonalnom sudu u Sarajevu predao tužbu protiv Komisije za vrijednosne papire FBiH 17. juna, tražeći da sud tužbu razmotri što prije. KVP je tužen zbog poništenja rješenja od 12. maja prošle godine, kojim je Komisija odlučila ne upisati izabrani Nadzorni odbor Bosnalijeka u sastavu: Madžid Avdagić, Vedran Eterović, Nina Bijedić Mujanović, Mehmed Kadušić i Rijad Hasić.
– Tužitelj je bio jedan od dioničara prisutnih 10. marta 2022. na Skupštini Bosnalijeka, na kojoj je novi saziv NO kompanije izabran. Radi boljeg obrazloženja, treba naglasiti da je na sjednici Skupštine 10. marta za donošenje odluka glasalo više od 99 posto prisutnih dioničara Bosnalijeka. Zar je moguće da se volji dioničara suprotstavi, suprotno svojim nadležnostima, Komisija koja je, rješavajući po zahtjevu Bosnalijeka za upis novih članova Nadzornog odbora, 12. maja donijela rješenje iako nije nadležna da ispituje zakonitost ili nezakonitost odluka Skupštine društva, piše u tužbi.
Uprkos tome što je većina dioničara smatrala da je Skupština održana 10. marta legalna i odluke donesene na njoj validne, Uzunović je uz pomoć sekretara kompanije Bogdana Jokovića i podršku KVP-a organizovao farsu od Skupštine 19. septembra, a odluke donesene tog dana Komisija je prihvatila.