Potpuno izokretanje teza nije nimalo novo ni nepoznato našim političarima. Međutim, čak i oni se ponekad previše “zaigraju” kako bi se oslobodili svake odgovornosti za trenutno teško stanje u kojem se nalaze stanovnici Bosne i Hercegovine.
Takav slučaj se nedavno desio s članicom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, koja je u svom obraćanju na Demografskom forumu u Mađarskoj izjavila da loša materijalna situacija nije uzrok pada nataliteta.
Osim što je izjavila ovu tvrdnju, Cvijanović je također istakla da se u siromašnim zemljama rađa više djece nego u bogatim državama Zapada. Na ovakav uvod uslijedilo je daljnje objašnjenje.
– Jedan od glavnih uzroka je kriza porodice koja je opet uvjetovana modernim kulturnim i vrijednosnim obrascima.
Svjedoci smo da su u posljednjih nekoliko desetljeća sve tradicionalne institucije, od porodice, preko vjerskih zajednica, pa sve do suverenih država, izložene snažnim udarima.
Našim državama i narodima neprestano se nameću vrijednosni sistemi koji nisu usklađeni s našim tradicionalnim vrijednostima putem suvremene kulture, medijskog mainstreama i raznih međunarodnih, vladinih i nevladinih organizacija.
Autentičnost se percipira neprijateljski, dok se svima onima koji se ne uklapaju u globalistički i liberalni narativ upućuju kritike, pritisci i često restriktivne mjere.
Teži se ka kulturnoj i političkoj unifikaciji država i naroda u okviru koje trebamo preuzeti tuđe, a odreći se svojeg identiteta.
U takvom svijetu nema mjesta za promociju porodičnih vrijednosti. Međutim, ima mnogo mjesta za agresivnu propagandu i afirmaciju prava onih koji se ne uklapaju u koncept tradicionalne porodice koja se temelji na zajednici muškarca i žene i njihove muške i ženske djece.
Ako postavite logično pitanje – kamo sve to vodi, odmah ćete biti stigmatizirani kao homofob, ekstremist i kao netko tko ne poštuje ljudska i manjinska prava; i to bez ikakvog dubljeg promišljanja, rasprave ili dijaloga.
Na isti način ćete biti tretirani ako otvoreno kažete da je neozbiljno i besmisleno da oca i majku definiramo kao prvog i drugog roditelja ili da definiramo rod kao puko pitanje izbora.
Kalupima navodne “političke korektnosti” ograničavaju nam se prava da postavljamo pitanja i odredimo teme od suštinskog značaja za našu budućnost i naša društva.
Ipak, to ne umanjuje našu odgovornost da se odlučnije suprotstavimo takvim namjerama.
Kada govorimo o slobodi izbora, mi također moramo biti vrlo glasni u promociji modela tradicionalne porodice.
Jednako važan zadatak je da razumijemo suštinu radikalnog individualizma i samodostatnosti koji su postali trend širom Europe, pa i u našim zemljama.
Vjerujem da u tome leži barem dio odgovora na pitanje zašto mnogi mladi ljudi uopće ne razmišljaju o osnivanju porodice; zašto je broj sklopljenih brakova sve manji iz godine u godinu, a broj razvoda sve veći.
Potrebno je mnogo truda, volje i posvećenosti kako bismo odgovorili na ova pitanja, a još više kako bismo ponudili adekvatna rješenja. Borba za demografsku obnovu ne podrazumijeva borbu na jednom frontu, već na nekoliko.
Važno je da mladim ljudima koji žele osnovati porodice ponudimo poticajan opći ambijent u društvu: stabilnu ekonomsku situaciju, dobro plaćene poslove, dobro organizirane zdravstvene i obrazovne sustave, mirno i sigurno okruženje.
Također je potrebno da institucije stvaraju i provode učinkovite mjere poticanja rađanja kako bi pomogle mladima u stvaranju potomstva.
No, jednako je važno da u javnosti, kulturi i obrazovanju revitaliziramo ulogu porodice i promoviramo njene najljepše vrijednosti.
Važno je pokazati da osnivanje braka i stvaranje porodice nije teret ili odricanje od osobne dobiti, već napredak i nadogradnja svakog pojedinca kroz zajednicu, zaključila je Cvijanović u Mađarskoj.
Nakon ovog izlaganja, Cvijanović je nabrojala niz mjera koje je Vlada Republike Srpske poduzela dok je ona bila premijerka tog entiteta s ciljem pomoći mladim parovima i roditeljima s troje ili više djece. Unatoč tome što je sudjelovala kao članica Predsjedništva BiH, tijekom svog govora nijednom se nije spomenula država Bosna i Hercegovina.