U Središtu za cjeloživotno učenje iz Travnika završen je projekat “Poslovno planiranje za bolju budućnost”, koji je finansirala Evropska unija putem projekta EU4AGRI, dodjelom certifikata polaznicima obuke o pisanju poslovnih planova.
Dodjela certifikata označava uspješan završetak programa besplatne obuke čiji je glavni cilj bio jačanje konsultantskih usluga u Bosni i Hercegovini putem treninga u području poslovnog planiranja, pripreme projektnih prijedloga za finansiranje i prijava na javne pozive u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije. Projekt je imao za cilj osigurati širu dostupnost ovih usluga krajnjim korisnicima, uključujući poljoprivredne proizvođače, poljoprivredno-prehrambene tvrtke te stanovništvo ruralnih područja. Također, fokus projekta bio je unaprijediti kvalitetu pruženih usluga.
Na svečanosti koja je održana krajem prošlog mjeseca polaznici obuke su predstavili jedan od poslovnih planova koje su razvijali tokom obuke. Osim toga, kandidati koji su redovno prisustvovali radionicama su nagrađeni certifikatima za uspješno završenu obuku.
Rezultati ovog projekta značajno su ojačali kapacitete privatnih pružatelja usluga u području poslovnog planiranja i konzaltinga vezanog za sektor poljoprivrede i prehrambene industrije u Bosni i Hercegovini. Kroz ovaj projekt u Središtu za cjeloživotno učenje iz Travnika educirano je 27 sudionika izravno u području poslovnog planiranja, a uspostavljen je i program edukacije pod nazivom “Poslovno planiranje za bolju budućnost” u Srednjebosanskom kantonu/Kantonu središnja Bosna, izjavio je Anto Bilić, predsjednik SCU.
Projekt je također doprinio umrežavanju poljoprivrednih proizvođača, prerađivača prehrambenih proizvoda i stanovnika ruralnih područja s pružateljima usluga poslovnog planiranja.
Ova aktivnost je održana uz finansijsku podršku projekta EU4AGRI, četverogodišnjeg projekta Evropske unije (2020-2024) vrijednog 20,25 miliona eura, čiji je cilj modernizacija poljoprivrede i prehrambene industrije u BiH. Projekat se provodi i sufinansira kroz saradnju Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH i Češke razvojne agencije (CzDA).
Svečanosti je prisustvovao direktor ureda Turističke zajednica općine Travnik Samer Dolovac, kao i predstavnici udruga i udruženja poljoprivrednika iz SBK-a/KSB-a.
Anto Bilić, predsjednik Središta za cjeloživotno učenje, u svom izlaganju ukazao je na važnosti neformalnog obrazovanja kao ključnog faktora za stjecanje vještina i kompetencija potrebnih za održivi razvoj i konkurentnost u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.
Ovaj projekt je sjajan primjer kako suradnja s Evropskom unijom može pozitivno uticati na razvoj sektora i unaprijediti kvalitetu usluga u BiH.