Ribu dobro posušite papirnatim peškirom prije nego što je uvaljate u jaja, brašno i krušne mrvice. Smjesa se neće dobro zalijepiti za ribu ako je površina iste vlažna i ljepljiva. Na ovo treba obraditi pažnju kada čistite svježu ribu, ali i ako planirate ispohovati ribu koja je bila prethodno zamrznuta.
Pobrinite se i da ribu kvaliteno prekrijete sastojcima za pohovanje – dobro je umočite u jaja, a potom pažljivo prekrijte brašnom i mrvicama sa svih strana ako želite uživati u hrskavom zalogaju.
Da bi spriječili opadanje smjese za pohanje s ribe, neki svjetski chefovi u jaja dodaju i malo običnog žutog senfa. Senf daje ribi blago ljutkast okus, ali i osigurava da brašno i mrvice ostanu zalijepljeni za površinu ribe.
Ribu ste dobro posušili i pažljivo panirali, ali tijesto se svejedno odvojilo nakon pečenja? Postoji mogućnost da ste ribu stavili u ulje koje nije bilo dovoljno zagrijano. Da biste spriječili opadanje tijesta, temperatura ulja u koju stavljate paniranu ribu bi trebala biti između 180 i 190 stepeni Celzijusovih.
Ako niste sigurni je li vam ulje bilo dovoljno vruće, provjerite s kuhinjskim termometrom. Kuhinjski termometar će vam koristiti i ako planirate peći ribu u više tura. Temperatura ulja će varirati od ture do ture, pa svakako upotrijebite termometar da budete sigurni da pečete ribu u pravim uslovima, piše punkufer.