Dodik je kriminalizirao klevetu, a sebe osigurao: Nalog registrovao čak na Islandu?!

3 min. čitanja

Donošenje ovog zakona kritikovale su brojne zapadne ambasade i međunarodne organizacije smatraju da se ovim ugrožavaju pravo na javnu riječ, kritiku, dijalog… Istovremeno, u medijima su se pojavile informacije kako se Dodik dodatno osigurao

Izmjene Krivičnog zakonika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska stupile su na snagu. Prema tim izmjenama, kleveta postaje krivično djelo. Na donošenju zakona insistirao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čime želi staviti pod kontrolu javnu scenu ne samo u entitetu RS, već iu cijeloj Bosni i Hercegovini, prenosi BNTV.

Donošenje ovog zakona kritikovale su brojne zapadne ambasade i međunarodne organizacije smatrajući da se ovim ugrožava pravo na javnu riječ, kritiku, dijalog… Istovremeno, u medijima su se pojavile informacije kako se Dodik dodatno osigurao.

Naime, kako piše slobodnaevropa.orgDodik svoje stavove plasirao preko internet stranica dodik.net registrovane na Islandu, posredstvom kompanije čiji vlasnici domene pružaju visok stepen anonimnosti, a čije bi objave bilo teško eventualno tužiti za klevetu.

Zbog toga je teško tužiti za klevetu autore sadržaja na tom sajtu, kažu pravnici za RSE.

Domena dodik.net je registrovana 27. juna prošle godine u glavnom gradu Islanda, Rejkjaviku, a podaci se čuvaju na serveru u Kanadi. Registrar je kompanija Namecheap.inc, na čijoj stranici se navodi da upravlja sa više od 17 miliona domena u 18 zemalja. Kompanija osigurava privatnost vlasnika domena uz pomoć partnerske kompanije “Withheld for Privacy”.

U odgovoru na RSE, ova kompanija navodi da “ne vodi istrage u slučajevima tužbi za klevetu”, te da “neće dobrovoljno otkriti vlasnike domena, ali da će se povinovati presudi ili naredbi sudova Sjedinjenih Američkih Država (SAD)”.

Advokat Nedim Ademović navodi da se u ovom slučaju radi o “takozvanim slučajevima sa inostranim elementom”, odnosno o situaciji u kojoj strani subjekti preduzimaju određenu radnju van BiH, čiji se efekti, kao što je eventualna šteta, mogu desiti u BiH, odnosno kada je oštećen neko iz BiH.

Advokat Asim Crnalić navodi da “postoji mogućnost da se ustanovi odgovornost autora koji može odgovarati po Zakonu o zaštiti klevete BiH”.

Ističe da je, uz autora, odgovoran i izdavač publikacije (osoba koja je zakupila internet domenu), kao i osoba koja je imala stvarnu kontrolu nad izdavanjem teksta (urednik ili administrator stranice).

“On (Dodik) može odgovarati, jer on je autor teksta i on je domaći državljanin i nije sporno da je njegov tekst”, kaže Crnalić.

Dodajte da bi i vlasnik domena registrovan na Islandu mogao u principu odgovarati, ali je to “stvarno teško očekivati, jer je zaštićena anonimnošću”.

Podijeli ovaj članak