Na stranici World Population Review objavljena je lista najmanje posjećenih zemalja svijeta, a predvodi je pacifička otočna zemlja Tuvalu.
Putovanja, bilo zbog posla ili zadovoljstva, sastavni su dio modernog života i veliki doprinos ekonomijama mnogih zemalja. Neke od najpopularnijih turističkih odredišta su Francuska, Španjolska i Sjedinjene Američke Države. Bangkok je najposjećeniji grad na svijetu s približno 22 miliona posjetilaca godišnje.
Kad se radi o destinacijama koje su manje popularne, postoje brojni mogući razlozi zašto bi jedna zemlja mogla biti manje popularna od drugih. Na primjer, mnoge ostrvske zemlje u Pacifiku su izrazito udaljene, što ih može učiniti prilično skupim i zahtijeva više vremena dolaska.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Druge zemlje mogu biti blizu, ali i pretjerano skupe ili im nedostaju privlačne atrakcije. Neke možda imaju nerazvijenu turističku ponudu, što može učiniti posjete logistički izazovnim. Neke su jednostavno premale da ugoste ogroman broj turista. Konačno, neke zemlje mogu biti percipirane (ispravno ili netačno) kao opasne ili teško posjećene.
Prema Svjetskoj turističkoj organizaciji Ujedinjenih naroda, udaljena pacifička ostrvska država Tuvalu je najmanje posjećena zemlja na svijetu. Ova mala ostrvska država od samo 12.000 ljudi ugostila je samo oko 3.700 posjetilaca u 2019. Međutim, vrijedi napomenuti da turizam raste u Tuvaluu, koji je 2012. primio samo 1.100 posjetilaca.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu
Turizam u Tuvaluu je uglavnom fokusiran na kristalno plavo more i plaže s palmama. Ronjenje je posebno popularna atrakcija zahvaljujući zaštićenom području od 33 kilometra kvadratne prepuna koraljnih grebena, lagune i staništa životinja (uključujući morske kornjače).
Lista od 10 najslavnijih posjećenih zemalja svijeta prema Svjetskoj turističkoj organizaciji Ujedinjenih nacija pored Tuvalue uključuje i: Maršalove otoke, Niue (samoupravna teritorija Nove Zelande), Kiribate, Mikroneziju, otok Montserrat, Solomonska ostrva, Sao Tome i Principe, Komore te Gvineju Bisau.