Žestoke kritike na račun Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini državni poslanici iznijeli su na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH tokom rasprave o Prijedlogu zakona o slobodi pristupa informacijama. Naime, Saša Magazinović iz SDP-a je ustvrdio da, uprkos zvaničnom pismu EU, nezvanično im je rečeno da je važno samo da zakon prođe. Umjesto o zakonu, rasprava je vođena o EU.
Od slučaja do slučaja
Tražili smo stav Delegacije EU u našoj zemlji iz koje nam je rečeno da Ured EU sarađuje sa vlastima BiH na svim zakonodavnim aktima koji se tiču evropskog puta Bosne i Hercegovine.
– Pošto joj je odobren kandidatski status, dat je podstrek za konkretan napredak na tom putu, kao i za usvajanje nekoliko važnih reformskih zakona koji će biti u skladu s preporukama iz Mišljenja Komisije, analitičkih i godišnjih izvještaja za zemlju, kao i putem tijela za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, rečeno nam je.
Ured EU procjenjuje da li je legislativa koju pripremaju relevantna ministarstva i koju će naposljetku usvojiti Vijeće ministara u skladu sa evropskim standardima
Ističu da uloga Ureda EU u ovom procesu, u uskoj saradnji sa Evropskom komisijom, jeste pomoći vlastima da usvoje zakone koji su u skladu sa evropskim standardima i pravnom stečevinom kako bi se zemlji omogućilo da napreduje na svom evropskom putu.
U tom cilju, podvlače, Ured EU procjenjuje da li je legislativa koju pripremaju relevantna ministarstva i koju će naposljetku usvojiti Vijeće ministara u skladu sa evropskim standardima, te daje primjedbe i Vijeću ministara i Parlamentu o bilo kakvim nedostacima.
– Istovremeno, Ured EU također predlaže način na koji ih Parlament može ispraviti da bi se postigao najviši nivo usklađenosti sa relevantnim standardima i najboljim praksama. Bilo je primjera u kojima nisu riješeni svi nedostaci, ali u kojima su zakoni ipak poboljšanje važećeg zakonodavstva a da nisu u potpunosti usklađeni sa preporukama EU. Postojeći nacrt Zakona o slobodi pristupa informacijama jedan je takav primjer. Ima i drugih zakona, kao što su izmjene o integritetu u okviru Zakona o VSTV-u koje su trenutno u parlamentarnoj proceduri, gdje to nije slučaj. Iako se procjene konkretnih zakona rade od slučaja do slučaja, Evropska komisija je ta koja će procijeniti nivo napretka u predstojećem izvještaju za zemlju na osnovu usvojenih reformi, naglašavaju iz Delegacije EU u našoj zemlji.
Entitetska i ostala podrška
Podsjetimo, prijedlozi izmjena i dopuna tri zakona važna za evropski put BiH i dalje čekaju na usvajanje. Amandman Šerifa Špage (SDA) na Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama nije imao entitetsku podršku pa će se o njemu, u drugom krugu, poslanici izjasniti na sljedećoj sjednici kada će glasati i o Zakonu. Isto važi i za Zakon o VSTV-u, s tim da će se o njemu poslanici izjašnjavati u prvom čitanju. Bez entitetske podrške bio je i Zakon o ombudsmenu za ljudska prava BiH pa i on čeka naredno zasjedanje.
Do zastoja je ionako došlo zbog uporne blokade SNSD-a, a na sastanku trojke, HDZ-a i SNSD-a obećano je usvajanje zakonskih rješenja na sljedećoj sjednici, najavljenoj za 22. avgust.