Apartmani Una, kućice na drvenim stubovima na Uni kod Bosanske Krupe, turističko su blago Bosne i Hercegovine. Slike upravo ovih poplavljenih objekata obišle su cijeli svijet proteklih dana uz izvještaje o nezapamćenom plavljenju rijeke Une. Nakon svega tek trebaju da se izbroje štete i posljedice.
Zeleni otoci
– Uspjeli smo sve to preživjeti. Voda je bila do samog nivoa ove platforme na kojoj su apartmani, kazao nam je vlasnik objekta Hamdija Čehajić.
Bosanska Krupa, uz Kulen-Vakuf kod Bihaća i cijeli Sanski Most, ipak je najgore prošla. Pored štete na usjevima, na privatnim porodičnim objektima kojih je u ova tri grada oštećeno više od 600, ogromne posljedice će se osjetiti i u sektoru turizma, gdje je sezona trebala već početi da nije bilo poplava.
Moraćemo po drugi put otvarati turističku sezonu. Nadamo se da ćemo svi skupa prebroditi ove teške momente
Neki turistički objekti, kao što su Zeleni otoci, svoje aktivnosti svake godine podešavaju kao da će biti poplavljeni, objasnila nam je kolegica Elma Velić. Dakle, po povlačenju vodostaja svake godine iznova rade na postavljanju svojih atrakcija. Drugi objekti nisu imali nikakve zaštite, a neki poput Una apartmana postavljeni su na visokim stubovima.
– Zahvaljujući toj visini, mi ćemo za sedmicu-dvije sve vratiti u normalno stanje i idemo dalje. Voda se već povukla dva metra ispod objekata. Čuli smo da će biti i sredstava od kantonalne i federalne Vlade na sanaciji štete. Nekima će to zaista i trebati, kazao nam je Čehajić.
Dok se iščekuje pomoć, organizacija Eko akcija vodi kampanju da se od pomoći izuzmu pojedinci koji su bespravno izgradili svoje objekte na rijekama i koji su betonirajući obale doprinijeli nepredvidivom ponašanju rijeke tokom poplave.
Naši sagovornici jesu protiv betoniranja obala, ali ne vide da je to značajno doprinijelo katastrofi kojoj su svjedočili.
– To ima mali udio u odnosu na količinu padavina koje su bile cijeli mjesec. Ja sam za to da se radi planski, jedinstvenim rješenjem i prirodnim materijalima. Ali ta količina materijala nije presudna, Una kupi sav dio sliva, velika je voda bila po šumama, Sava nije mogla sve to primiti. Posljednji put se ovakvo nešto desilo 1983. godine, naravno da ovi mlađi to ne pamte, priča Čehajić.
Apartmani Una rade od 2003, ali tradicija je duga.
Natjeraćemo i inspektore i načelnike da poštuju zakon i počnu raditi svoj posao, poručuju iz organizacije Eko akcija
– Nekada su tu bile drvene vodenice, još od 18. stoljeća. Otprilike 30 godina prije rata zub vremena ih je potpuno uništio, vlasnici su izumrli, a pojavila se inicijativa da se to obnovi. Ja sam jedan od onih koji su među prvima krenuli u obnovu, sad ovdje već imaju četiri vlasnika, ali imamo zajednički most i iste su nam brige bile i tokom poplava, objašnjava Čehajić.
Jedinstveni izgled
Zavod za kulturno-historijsko naslijeđe učestvovao je u ovom projektu, objekti su praktično jedinstvenog izgleda i zaštićeni kao nacionalni spomenik u BiH. U jednom danu sve je to mogla odnijeti voda.
– Ali trenutno je gore našim kolegama čiji su objekti bili ispod nivoa, oni neće moći raditi ni za mjesec, dva, a to praktično znači da će propustiti špicu turističke sezone dok sve ne saniraju, kaže Čehajić.
On je prije same poplave ispratio goste iz Slovenije, tokom poplava nije radio, a već za dvije sedmice nastavljaju normalno s poslom. Drugi to neće moći ni za dva mjeseca.