Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da za sve koji poštuju institucije važe skupštinski zaključci koje, nakon što budu usvojeni, objavi “Službeni glasnik Srpske”, te da možda ne važe za Jelenu Trivić (Narodni front).
“Možda za Trivićevu ne važe zaključci Narodne skupštine Republike Srpske, ali je sigurno da važe za one koji poštuju institucije. Zaključci koje usvoji najviša zakonodavna institucija su reprezent političke volje srpskog naroda”, rekao je Stevandić danas novinarima u Banjaluci.
Govoreći o prelasku pojedinca u Narodni front Jelene Trivić, Stevandić istakao je da će, kada Trivićeva bude imala poslanike ili poslaničku grupu u Skupštini, razgovarati s njima.
Na pitanje kako komentariše “usitnjavanje” opozicije, on je ocijenio da je pogrešna procjena SDS-a da načini otklon od nacionalne politike.
“Ovo govorim ne vrijeđajući nikoga. Time je SDS doveden u situaciju da koketira s liberalnim političkim stavovima, ali i da dio članstva ove partije podržava druge kandidate. SDS je, kada nije imao snage da podrži svoje kandidate, podilazio PDP-u s ciljem očuvanja vlasti u opštinama u Srpskoj. Time je ova partija izgubila istorijsku veličinu”, naveo je Stevandić.
Stevandić, koji je i presjednik Ujedinjene Srpske, rekao je da su Srbija i njen predsjednik Aleksandar Vučić demonstrirali dobru politiku prema Srpskoj i mnogo učinili za njen razvoj, te da je razumljiva podrška koja im se šalje iz Srpske.
On je naveo da zbog toga očekuje da će u petak, 26. maja, prisustvovati mitingu u Beogradu koji organizuje Vučić, istakavši da je Ujedinjena Srpska prihvatila zahtjev svojih članova da prisustvuju tom skupu, a prevoz će biti organizovan u više od 10 autobusa.
“Republika Srpska je prošla teške periode i tačno znamo ko je u Srbiji bio zainteresovan, osim nekoliko partija nacionalnog karaktera, koji su dolazili na obilježavanje 9. januara – Dana Republike Srpske. Većina učesnika nedavnih protesta (u oranizaciji opozicije) u Beogradu nema definisan stav prema Srpskoj ili je on negativan”, naveo je on.
Stevandić je podsjetio da Dom zdravlja u Stanarima gradi Srbija, a u Drvaru je otvorila fabriku “Jumko” koja je spasila 110 porodica, te je finansirala izgradnju obdaništa, škola, puteva koje koriste svi, bez obzira u kojoj su političkoj partiji.
On je rekao da najveći broj medija u Srbiji nije pod kontrolom SNS-a nego da postoji demokratski ambijent i da se ljudi takmiče, navodeći da bi to bilo isto kao da se tvrdi da je u Srpskoj većina medija pod kontrolom SNSD-a “iako ima 140 antivladinih portala, te 19 izrazito antivladinih i anti-Dodik televizija”.