Prva ruska granata Bahmut je pogodila 17. maja prošle godine. Gotovo na samu godišnjicu njezina ispaljivanja, vođa ruske plaćeničke vojske Wagner Jevgenij Prigožin u subotu je objavio da su u potpunosti osvojili Bahmut. Kijev je smjesta opovrgnuo njegovu tvrdnju.
Zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hanna Maliar na svojem je kanalu u aplikaciji Telegram pak napisala da se “žestoke borbe” u gradu nastavljaju i da ukrajinske jedinice i dalje drže “industrijska i infrastrukturna postrojenja” premda je priznala da je situacija “kritična”.
Kasnije u subotu, rusko Ministarstvo odbrane izdalo je saopćenje u kojemu i ono tvrdi da je čitav Bahmut potpao pod rusku kontrolu te da je za to zaslužan Prigožinov Wagner.
Istovremeno, iz Kremlja su javili da je predsjednik Vladimir Putin čestitao Wagneru i ruskim vojnicima koji su toj plaćeničkoj vojsci pružali podršku, obećavajući ordenje zaslužnima.
VEZANI TEKST – Prigožin objavio da je preuzeo kontrolu nad Bahmutom, Ukrajina kaže da to nije istina
Ukrajinci u ovom slučaju nisu bili tako promptni u negiranju ruskih tvrdnji: pričekali su cijelu noć te su tek u nedjelju ujutro, u sklopu šireg izvještaja o stanju na svim bojištima, objavili da se bitke za Bahmut i dalje vode, ali bez preciziranja jesu li njihovi vojnici i dalje u samom gradu ili su ipak potisnuti iz njega.
Predsjednik Volodimir Zelenski je iz Japana, gdje sudjeluje na summitu skupine G7, u nedjelju poručio da je “Bahmut sada samo u našim srcima”, prenosi agencija Associated Press koja navodi da je na pitanje novinara je li grad još pod ukrajinskom kontrolom odgovorio: “Mislim da nije”.
– Morate razumjeti, ondje više nema ničega, sve su uništili – dodao je Zelenski.
Londonski Sunday Times u svojoj analizi naslovljenoj “Što bi značio konačan pad Bahmuta” upozorava da je izuzetno teško potvrditi što se uistinu događa na ratištu i kome se doista u kojem trenutku okrenula ratna sreća.