(Agencija) – Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da su zemlje poput Indije i Južne Afrike, koje se nisu pridružile Zapadu u osudi ruske invazije na Ukrajinu, vjerovatno na putu udaljavanja od Moskve, ali da se taj proces neće dogoditi „jednom potezom“, javio je Reuters.
„Postoje zemlje koje imaju dugogodišnje, višedecenijske odnose sa Rusijom, sa Sovjetskim Savezom ranije, koje su u izazovu da prekinu u jednom naletu. To nije okretanje prekidača za svjetlo, to je kretanje nosača aviona“, rekao je Blinken u intervjuu za The Atlantic, povodom obilježavanja godinu dana od početka ukrajinskog rata.
Indija se suočila sa pritiskom Zapada da se distancira od Moskve nakon ruske invazije na Ukrajinu. New Delhi je do sada odolijevao tom pritisku, navodeći svoje dugogodišnje veze s Rusijom i njene ekonomske i naftne potrebe.
Rusija je najveći indijski dobavljač oružja još od vremena Sovjetskog Saveza. Međutim, Washington je posljednjih godina nastojao da odvuče New Delhi od svog tradicionalnog vojnog dobavljača. Indija očajnički želi da modernizuje svoju flotu borbenih aviona, uglavnom, iz sovjetske ere kako bi ojačala svoje vazdušne snage nakon zabrinutosti zbog kašnjenja snabdjevanja iz Rusije zbog rata u Ukrajini.
„Indija je decenijama imala Rusiju u središtu pružanja vojne opreme i odbrane, ali ono što smo vidjeli u posljednjih nekoliko godina je putanja od oslanjanja na Rusiju i prelaska u partnerstvo s nama i drugim zemljama“, rekao je Blinken. Blinken je također dodao da razumije razloge za veze Južne Afrike s Rusijom, istovremeno priznajući žaljenje zbog „simpatičnog“ pristupa Washingtona režimu iz ere aparthejda u Južnoj Africi.
Stranka Afričkog nacionalnog kongresa, koja upravlja Južnom Afrikom od okončanja vladavine bijele manjine 1994. godine, imala je jake veze s bivšim Sovjetskim Savezom, koji je obučavao i podržavao aktiviste protiv aparthejda tokom Hladnog rata. Nelsona Mandelu, južnoafričkog heroja protiv aparthejda, koji je umro 2013. godine i koji je bio globalna ikona, Washington je smatrao sumnjivim tokom Hladnog rata i čak je bio na američkoj listi za nadzor terorizma u to doba.
„Sovjetski Savez je podržavao snage slobode u Južnoj Africi, i naravno, nažalost, više nego nažalost, Sjedinjene Države su bile previše simpatične prema režimu aparthejda, tako da se historija također ne briše, znate, preko noći, to je proces“, rekao je Blinken.