Pred državnim ministrima danas bi se trebala naći imenovanja rukovodilaca državnih agencija. Tako će se koalicija ponovo naći na ispitu, s obzirom na to da se i dalje lome koplja oko Uprave za indirektno oporezivanje BiH. SNSD i SDP još nisu riješili trakavicu, a sada bi se u tom vrtlogu mogao naći i NiP, jer iako se najviše najavljivalo, čini se da danas, ipak, nije dan D za Obavještajno-sigurnosnu agenciju i Osmana Mehmedagića.
Nova uslovljavanja
Nevolje u raju već su počele. Skladna grupacija, okupljena u interesu Bosne i Hercegovine i radu na pitanjima oko kojih se mogu usaglasiti, već danas bi mogla pasti na prvom ispitu. Test će biti imenovanje direktora najvažnijih državnih agencija. Uprava za indirektno oporezivanje posljednjih dana je kamen spoticanja SNSD-a i SDP-a.
– Smatramo da treba da pripadne Federaciji. U Federaciji je to pozicija koju trenutno obnaša kadar HDZ-a BiH. Ako dođe do nekih promjena, mi smo jako zainteresovani, ne kao SDP, nego kao trojka da preuzmemo odgovornost za Upravu za indirektno oporezivanje, kaže Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a.
Da ovaj postupak neće biti jednostavan, dalo se odmah naslutiti, jer je prema dogovoru ovaj put kadar SNSD-a trebao doći na čelo UIO-a, a najčešće se kao ime spominje ministar finansija i trezora Zoran Tegeltija. Uslovljavanja neće donijeti ništa dobro državi, poruke su iz SNSD-a, uz napomenu da ukoliko do takvog nečega dođe, ova stranka ima mnogo više resursa i alata za ucjene.
– Ako se budemo ponašali na takav način, onda je lako moguće da već na prvom koraku zaustavimo sve i izgubimo još četiri godine u BiH, koje bismo mogli iskoristiti da uradimo nešto pametno, poručuje Radovan Kovačević, portparol SNSD-a.
No, navodna uslovljavanja SDP-a nisu ništa drugo do bacanje prašine u oči javnosti, mišljenja je analitičarka Tanja Topić.
– Oni će popustiti, to je malo pokazivanje zuba u javnosti, upravo iz razloga što su bili kritikovani zbog te popustljivosti i činjenja ustupaka u toj grupaciji sa HDZ-om i SNSD-om, ocjenjuje Topić.
Proces završetka formiranja vlasti i zaokruživanja neće ići tako brzo kao što su entuzijasti očekivali, smatra Topić
Pored UIOBiH, najviše pažnje izaziva Obavještajno-sigurnosna agencija na čijem čelu je Osman Mehmedagić, čiju je smjenu već najavio lider Naroda i pravde.
– Ne samo direktor OSA nego i drugi koji nisu na nivou očekivanja naših politika dosad radili svoj dio posla. Potpuno je logično da mi koji dođemo u implementaciji svojih političkih ciljeva biramo ljude koji su nam bliski, koji su kvalitetni i prije svega imaju kvalitetne diplome, govori za BHRT Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.
Ovo su tek dva direktorska mjesta od mnogo njih koja čekaju nove kadrove.
O imenima
Što se tiče OSA, mnogo je kandidata, ali dva se najviše ističu: Almir Džuvo, nekadašnji direktor OSA i ambasador Misije BiH pri NATO-u, te Erduan Kafedžić, aktuelni šef Ureda za borbu protiv korupcije u KS-u. Što se tiče SIPA, čini se kako niko ne misli dirati Darka Ćuluma kao kadar SNSD-a, ali će mnogo interesantnije biti u Službi za poslove sa strancima. Aktuelni direktor Slobodan Ujić, blizak SDS-u, želi zadržati funkciju, Rade Kovač bliži je SNSD-u, a tu je i Žarko Laketa, koji se za istu poziciju odavno spominje. Za mjesto direktora Granične policije pita se HDZ, a kandidat je Mirko Kuprešaković.