Počelo suđenje Zeljkoviću i drugima: Za vrijeme pandemije oštetili budžet RS-a za više od 1,3 miliona KM?

4 min. čitanja

Suđenje bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislavu Zeljkoviću i drugima, optuženima u aferi Koronaugovori, počelo je danas u Banjoj Luci. Očekuje se da će tokom postupka biti održano najmanje 30 ročišta, koja će se održavati jednom sedmično, odnosno svakog ponedjeljka.

Uvećane cijene

Osim Branislava Zeljkovića, koji je optužen za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, optuženi su još i direktor firme Procontrol Slavko Bojić (pomaganje u zloupotrebi službenog položaja), bivši direktor Sineks laboratorije Sani Crljić (pomaganje), direktor agencije Travel for fun Saša Marković (davanje mita) i direktor Promedinga Dragan Dubravac (zloupotrebe u postupku javne nabavke).

Optuženima se na teret stavljaju zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije koronavirusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka. Prema navodima optužnice, u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto, medicinskih zaštitnih odijela za 351,38, a termalnih kamera za 198,30 odsto.


image

Prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto/Senad Gubelić

To je dogovoreno na pretpretpresnom ročištu u Okružnom sudu u Banjoj Luci, koje je izazvalo veliku pažnju javnosti. Osim medija, u sudnici su, prvi put, bili predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH i to rezidentni pravni savjetnik Frank Bradsher, kao i predstavnici Misije OSCE-a u BiH.

Republički javni tužilac Sanja Tadić Stojisavljević najavila je da će optužnicu dokazivati saslušanjem 70 svjedoka i pet vještaka. Pored toga, planira da izvede 2.425 materijalnih dokaza.

– Saslušanje svjedoka u Tužilaštvu je trajalo ukupno 93 sata. Smatram da će nam za saslušanje biti potrebno između 10 i 15 ročišta. Predlažem da nakon toga počnemo sa izvođenjem materijalnih dokaza, za što će nam biti potrebno dodatno vrijeme, rekla je tada Tadić Stojisavljević.

Optuženima se na teret stavljaju zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije kojima je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka

– Branislav Zeljković se tereti da je, kršeći procedure javnih nabavki, najgrublje zloupotrijebio svoj položaj i ovlaštenja direktora Instituta za javno zdravstvo RS-a, te na taj način za sebe i druga osumnjičena lica pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu većem od milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka, saopštilo je ranije Republičko javno tužilaštvo Srpske.

Prije nego što je negirao krivicu, Zeljković je u sudnici saopštio da više nije zaposlen kao savjetnik u Republičkoj upravi Civilne zaštite, te da sada radi kao zamjenik direktora u privatnoj firmi Alfa plam. Ukoliko se Zeljkoviću dokaže krivica, moraće u budžet vratiti 335.000 maraka koliko je Republičko javno tužilaštvo procijenilo da je prvooptuženi napravio štetu zloupotrebama službenog položaja.

Tarifa po odijelu

Optuženi Saša Marković, vlasnik turističke agencije Travel for fan, potvrdio je tokom saslušanja u tužilaštvu da je častio optuženog Branislava Zeljkovića po “tarifi” od devet maraka za svako odijelo koje je nabavljao Institut za javno zdravstvo RS-a.

Prema navodima iz optužnice, Marković je od aprila 2020. do marta 2021. godine Zeljkoviću isplatio najmanje 250.000 maraka na ime kupovine odijela. Predaje novca, po naredbi Zeljkovića, izvršene su u prostorijama Ujedinjene Srpske. Upravo zbog ovih radnji, Zeljković se osim za najteži oblik zloupotrebe službenog položaja, tereti za primanje mita. Iako je znao da odijela nemaju potrebne sertifikate, Zeljković je od Markovića tražio da ovakva odijela isporučuje Institutu za javno zdravstvo RS-a.

Podijeli ovaj članak