Kako će skončati Sunčev sistem: Zemlje neće biti mnogo prije njegovog kraja

6 min. čitanja

Predviđanje budućnosti je riskantan posao u nauci, ali ako gledamo dugoročnu evoluciju Sunčevog sustava, astronomi i planetarni znanstvenici imaju razumnu ideju o tome kako će se to odvijati. Nije kao da znamo što će se dogoditi u 22:04 12. novembra 88.000.001.955. Ali statistički gledano, možemo očekivati da će se određeni događaji dogoditi.

Naše Sunce je zvijezda tipa G koja se trenutno nalazi u takozvanom glavnom nizu. To znači da spaja vodik u svojoj jezgri pretvarajući ga u helij. Trenutno je srednje dobi, jer svijetli oko 5 milijardi godina. Ono što se sljedeće događa sa Suncem viđeno je na mnogim drugim zvijezdama, piše iflscience.com.

Toplije, veće i crvenije

Tokom sljedećih 5 milijardi godina, Sunce će postati toplije. Proces će biti spor, ali će sigurno utjecati na Sunčev sustav. Zemlja će biti pogođena na toliko različitih načina. Povećanje temperatura dovest će do povećanja trošenja silikata, što će usporiti ciklus ugljika. To će utjecati na mnoge, ali ne sve, biljke, ali one preostale neće dugo ostati tamo. Na kraju više neće biti biljaka i hranidbeni lanac će se urušiti. To bi se moglo dogoditi za otprilike 600 milijuna godina.

Životni oblici mikroba koji preživljavaju na bilo kojem takvom planetu također se možda neće ugodno provesti. U roku od milijardu godina, Sunce će posvijetliti za 10 posto, uzrokujući efekt staklenika koji će dovesti do isparavanja svih okeana. Nakon toga, u sljedećim milijardama godina, tektonika ploča i cijeli ciklus ugljika će prestati, a Zemlja će biti nova Venera. Svijet dovoljno vruć da otopi olovo. A do sada je Sunce samo postajalo sjajnije. Uskoro će i ona postati veća.

Dok Suncu ponestaje vodika da se stopi u svojoj jezgri, ono više neće biti u ravnoteži. Energija oslobođena nuklearnom fuzijom uravnotežuje težinu Sunca. Bez fuzije, jezgra će se početi skupljati, donoseći novi vodik u područje u obliku školjke s temperaturama i pritiscima dovoljno visokim da se stopi. Ovaj proces ima dramatičan učinak na zvijezde poput Sunca. Njihov vanjski sloj dramatično se širi. Postali su Crveni div. Kada za to dođe red na Sunce, ono će biti dovoljno široko da se proširi u orbitu Merkura i Venere, dosežući blizu Zemlje.

Mercury bi mogao nestati prije toga

Sada, jedno upozorenje. Postoji mala vjerojatnost da bi najmanji planet mogao započeti kozmičku igru bilijara prije nego što ga Sunce odluči pojesti. U posljednjih nekoliko milijardi godina, osam kanonskih planeta i tisuće manjih tijela u Sunčevom sustavu kruže oko Sunca bez previše uzbuđenja. Ali postoji šansa da se sve to promijeni u sljedećih 5 milijardi godina. A u središtu ove orbitalne drame je Merkur. Postoji 1 posto šanse da bi mali planet mogao biti izvučen iz svoje sadašnje orbite prije faze Crvenog diva. To dovodi do čitavog niza scenarija, od sudara s Venerom, pa čak i Zemlje, do lansiranja u Sunce ili čak potpunog izbacivanja iz sustava.

Ne postoji precizno rješenje za tako složen gravitacijski problem, ali različiti pristupi simulaciji budućih scenarija, s različitim pretpostavkama o glavnim i sporednim igračima koji će imati ulogu, uvijek iznova pokazuju da stabilnost Sunčevog sustava ne može biti uzeti zdravo za gotovo.

Kraj Sunčevog sustava

Gubitak jednog planeta može se smatrati nesretnim; gubitak osam izgleda kao nepažnja. Zemlja i Mars će se vjerojatno spiralno okrenuti prema Suncu, dok će ostali planeti biti gurnuti prema van. Vanjski slojevi crvenih divova toliko su labavo držani gravitacijom zvijezde da se počinju otpuhivati, tvoreći planetarnu maglicu. Sunce će izgubiti masu i plinoviti divovi bit će na sve širim orbitama, približavajući se dvostrukoj udaljenosti od Sunca.

Sunce će na kraju otpuhati sve svoje slojeve otkrivajući svoju degeneriranu jezgru, novi zvjezdani objekt koji nazivamo bijeli patuljak. Izgubivši veliki dio svoje mase, bijeli patuljak Sunce neće moći zauvijek zadržati preostale planete. Zvijezda koja se previše približi bila bi dovoljna da poremeti najmanje tri od četiri diva, ostavljajući možda samo Jupiter tamo. Simulacije govore da će se takav susret dogoditi u roku od 30 milijardi godina, što će dovesti do gubitka tri planeta u roku od 10 milijardi godina.

Simulacija pokazuje da bi se posljednji planet mogao zadržati prilično dugo, ali će na kraju biti istisnut kroz susrete s drugim zvijezdama. Simulacije su ponudile širok raspon vremenskih okvira, do 100 milijardi godina. To je mnogo duže od trenutne starosti svemira (oko 13,8 milijardi godina).

Možda će u toj dalekoj budućnosti izvanzemaljski astronom uočiti bijelog patuljka kako gubi svoj jedini udaljeni planet i zapitati se je li život nekada imao koristi od svjetlosti mrtve zvijezde.

Podijeli ovaj članak