Jeste li znali za stranicu od milion dolara? – Smatra se pretečom NFT-a, a u stvari je priča kako je internet promijenio svijet

7 min. čitanja

Šta su pikseli? Ekran na vašem ekranu je napravljen od njih, a formati datoteka rasterskih slika su kreirani sa njima na umu, ali da li su oni nekretnina? Godine 2005. Alex Tew je mislio da jesu i postao milioner.

Tew, tada 21-godišnjak, tražio je način da finansira svoje studije poslovnog menadžmenta na Univerzitetu u Notingemu. Napravio je web stranicu sa mrežom od 1.000 x 1.000 piksela i stavio svaki blok od 10 x 10 piksela na prodaju za 100 dolara, uz obećanje da će stranica ostati na mreži najmanje 5 godina. Zajedno, svi pikseli su vrijedili milion dolara. Stranica je tako nazvana The Million Dollar Homepage.

PR je moć

U početku su većina Tewovih klijenata bili njegovi prijatelji i članovi porodice. Uostalom, ko bi drugi želio da kupi oglasni prostor na sajtu za koji niko nije čuo? Zatim je Tew uložio svoju zaradu u službe za odnose s javnošću, što je dovelo do toga da britanski mediji izvještavaju o stranici. To je samo po sebi pretvorilo stranicu u traženu platformu za oglašavanje, prenosi techspot.com.

Tewovi kupci bili su raznoliki koliko možete zamisliti, od skromnih stranica o taktici ragbija ili besplatnih fontova do londonskog The Timesa, online kockarnica i usluga web hostinga. Ako dobro pogledate, nekoliko puta možete pronaći i Waldoa (“Gdje je Waldo?”). Jedan kupac je čak kupio veliki kvadrat piksela i dao 9 njegovih površina za iznajmljivanje.

Najbrže je rezervisan gornji lijevi ugao stranice

Prvog dana 2006. Tew je na aukciji na eBayu stavio posljednjih 1000 besplatnih piksela. Pobjednička ponuda nakon 10 dana iznosila je 38.100 dolara, čime je bruto prihod stranice bio 1.037.100 dolara. Osim poreza na stranu, Tew je donirao dio novca The Prince‘s Trust, koji je osnovao kralj Charles III.

Na dan kada je aukcija počela, Tewu je putem e-pošte zaprijećeno distribuiranim napadom uskraćivanja usluga (DDoS) ako ne plati otkupninu od 5.000 dolara, koja se u sljedećem mejlu promijenila na 50.000 dolara. Dan nakon što je prodato posljednjih 1.000 piksela, stranica je bila preplavljena lažnim prometom i mejlovima i brzo se srušila. Problem je rešen nedelju dana kasnije zahvaljujući filtriranju saobraćaja na sajtu preko sigurnijih servera.

Nikad ne ponavljaj vic

Na kraju svog prvog semestra, Tew je napustio školu, rekavši da tradicionalno obrazovanje nije za njega. U međuvremenu, stotine sajtova za kopiranje pokušale su da repliciraju uspeh stranice Million Dollar Homepage, ali nijedna nije uspela. Tew je i sam shvatio da mu je potreban novi trik, ako želi da stvori još jednu senzaciju.

Tew‘s Pixelotto je bio sličan početnoj stranici od milion dolara, osim što je svaki piksel koštao 2 dolara, jer je stranica imala poticaj posjetiteljima da kliknu na oglase: među registriranim posjetiteljima koji su to učinili, jedan bi osvojio polovinu prihoda od prodaje stranice. Međutim, pikseli na novoj stranici nisu se prodavali tako dobro kao na originalu, a pobjednik je dobio samo 153.000 dolara umjesto očekivanih milion dolara.

Pixelotto nije u potpunosti ponovio uspjeh originalne stranice

Tew je uspio da ostane u sjećanju javnosti zahvaljujući sofisticiranoj igrici Adobe Flash inspirisanoj istinitim događajima i pod nazivom Shock and Awe. Cilj igre, objavljene 2008. godine, bio je pogoditi predsjednika Georgea W. Busha sa što više cipela.

Godine 2010, Tew se ponovo vratio na svoje stare puteve sa One Million People, pokušajem da stvori fizički odgovor na Facebook, pri čemu svaka osoba plaća 3 dolara da bude dio knjige koja “hvata lica generacije”. Nova inicijativa nikada nije uspjela, čak ni kada je učešće postalo besplatno. Oko 2030. takva knjiga nastala 2010. mogla bi postati zanimljiva, ali tada je to bilo kao da gledate Taj 70s Show 1970-ih. Većina ljudi nije toliko napredna.

Dvije godine kasnije, Tew je konačno dobio ideju koja zaslužuje slavu s aplikacijom za meditaciju Calm. U 2019., kompanija koju su osnovali Tew i Michael Acton Smith procijenjena je na milijardu dolara.

Djelić internet istorije

Million Dollar Homepage je još uvijek aktivna – Tew je više nego održao obećanje. Neki od oglasa, kao što su “Win Xbox 360” ili “Copy DVDs”, u velikoj mjeri odražavaju eru kupovine. Ostale stranice stranice, kao što su FAQ ili blogovi, dostupne su samo putem Wayback Machine-a.

U 2019. godini, BBC je izvijestio da je 40% linkova na mreži od milion piksela mrtvih i da su mnogi drugi preusmjereni na nove domene. To nije uključivalo URL-ove koji su imali nove vlasnike, ili stranice koje su se promijenile do neprepoznatljivosti, a zadržale su istu adresu.

Originalna stranica je imala neke… zanimljive klijente

Jedan primjer stranice koja je ostala aktivna i nastavila da raste tokom godina, vjerovatno zahvaljujući pametnom ulaganju, je Date My Pet (ne brinite – ime se odnosi na vašeg kućnog ljubimca). Drugi primjer, stranice koja još uvijek izgleda kao relikt iz Web 1.0 ere, je Ling‘s Cars, koji sebe naziva “najluđom web-stranicom za iznajmljivanje automobila u UK”.

Na površini, izgleda kao da The Million Dollar Homepage nema pravo naslijeđe: ideja o prodaji piksela umrla je oko 2006. S druge strane, stranica se može smatrati praocem fenomena non-fungible tokena (NFT), kao vrijednost piksela nije proizašla iz toga šta su bili, već od toga koliko su poznati. Priča o sajtu bez obzira na to daje samu definiciju “poznatog po tome što je poznat” i pokazuje kako je internet promijenio svet.

Podijeli ovaj članak