Svjedoci smo da je glavna tema u Unsko-sanskom kantonu, nakon zatišja, ponovo migrantska kriza.
Građani Bihaća strahuju da bi Bihać mogao postati žarište migrantske krize zbog mnogobrojnih deportacija migranata iz Hrvatske posljednjih dana.
Dodatnu zabrinutost proizvela je činjenica da je u kampu Lipi otvorena pritvorska jedinica za migrante. Upravo ova činjenica je digla prašinu u Austriji, gdje je Bečka nevladina organizacija SOS Balkanroute (SOS Balkanska ruta) optužila državu da je “pritiscima i resursima uključena u brojna kršenja ljudskih prava na Balkanu”.
U izjavama za medije gradonačelnik Sedić tvrdi da ovakve stvari nisu u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine, da nisu u skladu sa dozvolama potrebnim koje smo mi kao grad Bihać izdavali. Prije svega mislim na urbanističku saglasnost koja je data za kamp Lipa. Pritvorska jedinica nikada nije bila opcija kao segment migracionog kampa Lipa.
Ovakva izjava povlači automatizmom odgovornost Gradske uprave i gradonačelnika, jer ukoliko hitno ne reaguje, jasno će biti svima da je Grad Bihać dozvolio gradnju unutar kampa Lipa, jer nadzor nad gradnjom objekata za koju urbanističku saglasnost i odobrenje za građenje izdaje Gradonačelnik, kao i nadzor nad provođenjem dokumenata prostornog uređenja kojeg donosi Gradsko vijeće vrši Služba za inspekcijske poslove koja je pod direktnom ingerencijom gradonačelnika Sedića.
Zašto su međunarodne organizacije u povlaštenom položaju i mogu graditi bez urbanističkih dozvola, u odnosu na građane i privrednike Grada Bihaća koji to ne mogu?
U nastavku pogledajte izjavu gradonačelnika koji jasno kaže da pritvorska jedinica nikada nije bila opcija kao segment migracionog kampa Lipa u urbanističkoj saglasnoti koju imaju.