Kakve su šanse Srbije da se zaista uključi u svetsku trku u naoružanju i da li iko u Srbiji veruje vlastima kada tvrde da od države prave neprobojnog ofanzivca? Šta će Srbiji svaka bojeva glava, a još više sramne predstave na sajmu naoružanja u Abu Dabiju koje predsednik Aleksandar Vučić izvodi sa direktorom Pinka Željkom Mitrovićem? Čovekom koji bez ikakve moralne i profesionalne sumnje decenijama unazad podržava ama baš svaku vlast. Ovu, u punom kapacitetu, reklo bi se s puno gorčine, pa i gađenja, s obzirom na to da televizija kojom rukovodi Mitrović emituje laži, klevete, podmetačine i političke rijalitije. Nešto slično čemu prisustvujemo i u Abu Dabiju, program koji kod gledalaca nenaviknutih na snishodljivu golotinju poslušnika izaziva potrebu da se katapultira iz Srbije.
Gotov proizvod
Najpre recimo da ni na sajam naoružanja u Abu Dabiju, baš kao ni na jedno drugo putovanje, predsednik nije otišao bez pratnji kamera televizije Pink. Ovoga puta, ispred mikrofona je lično direktor koji se, dok Vučić najavljuje kupovinu dronova, ubacuje pokušavajući predsedniku da proda letelice koje pravi njegova kompanija. Čitav igrokaz liči na cenkanje preprodavača na lokalnoj pijaci, ali će se ispostaviti da je baš u času sramnog natezanja vlasnik Pinka zapravo “ućario” ozbiljan posao.
Vučić je na ovom sajmu najavio potpisivanje prvog ugovor sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o kupovini dronova samoubica iz te zemlje. Međutim, Mitrović se nije uzalud preporučivao budući da je njegova kompanija Pink research and development center (PR-DC) koja se, između ostalog, bavi proizvodnjom dronova u januaru ove godine upisana u Registar proizvođača naoružanja i vojne opreme, što znači da je Mitrović dobio dozvolu Ministarstva odbrane za proizvodnju naoružanja.
On juče tvrdi da su kupci proizvoda njegove kompanije zainteresovani za gotov proizvod, a ne samo za dronove, “te se zbog toga preorijentisao na vojnu industriju”.
”Posle teške i velike procedure, koja je trajala skoro šest meseci, PRDC je dobio licencu za proizvodnju naoružanja i sada predstavlja značajan deo lanca srpske oružane industrije. Razlog zbog koga smo se odlučili da uđemo u proizvodnju oružja je prepoznavanje ogromnih potreba na svetskom tržištu za dronove koji nose različite vrste oružja i drugog pribora, ali i očekivanja potencijalnih kupaca da kupuju gotove proizvode za svoje vojne industrije, a ne samo dronove”, rekao je Mitrović za Danas.
”Mi smo ti koji kupujemo oružje pa ga zatim implementiramo na dronove sa različitim priborom i opremom za daljinsku kontrolu tog oružja i tako gotov i spakovan proizvod prodajemo velikom broju zemalja. Sad već znamo definitivno da moramo upetostručiti proizvodne kapacitete jer je potražnja za našim proizvodima van svih očekivanja”, poručuje Mitrović.
Konačno, opozicija postavlja pitanje čemu priče o dronovima kamikazama, a pre svega milionska ulaganja u naoružanje?
Biljana Stojković, kopredsednica stranke Zajedno, smatra da naoružavanje i povećanje nivoa straha kod građana predstavlja sistem vladanja Aleksandra Vučića. Prema njenim rečima, on očajnički pronalazi načine da skrene temu sa Kosova, a da ujedno zastraši i obeznani što veći broj ljudi u Srbiji.
Dio problema
”Naravno da su nasušne potrebe siromašnih i obespravljenih građana nešto sasvim drugo, ali suočavanje sa tim problemima ne može voditi opstanku Vučića na vlasti, do čega je njemu isključivo stalo. U tom kontekstu, od njega se ne mogu očekivati dijalog, okupljanje zemalja zapadnog Balkana oko politike mira i saradnje, jer on ne ume da pliva u mirnim vodama, slično svakom autokrati. Iz tog razloga je jasno da Vučić jeste deo problema za mir na Balkanu i to dokazuje intenzivnim naoružavanjem”, ističe Stojković u razgovoru za Danas.