Zlonamjerna kreativnost i šta stoji iza nje: Mehanizmi variraju između žena i muškaraca

5 min. čitanja

Zlonamjerna kreativnost ili korištenje kreativnosti na način koji ima za cilj naštetiti drugima, može se vidjeti kod pripadnika oba spola. Ali studija objavljena u Brain Researchu sugerira da, iako je potencijal za zlonamjernu kreativnost usporediv između žena i muškaraca, moždani mehanizmi koji leže u njegovoj osnovi variraju.

Maladaptivno ponašanje može se pojaviti kod pripadnika bilo kojeg spola, ali često se pojavljuju spolne razlike. Istraživanja pokazuju da su muškarci fizički agresivniji od žena, dok žene preferiraju društvenu i relacijsku agresiju. Zlonamjerna kreativnost ili korištenje kreativnih ideja za laganje, maltretiranje, ucjenjivanje, napad, klevetanje ili podvale ljudima povezano je s drugim neprilagodljivim osobinama kao što su narcizam i psihopatija, piše psypost.org.

Prijašnja istraživanja bila su mješovita o rodnim razlikama, pri čemu su neka istraživanja izvješćivala o višim stopama zlonamjerne kreativnosti kod muškaraca, a druga o višim stopama kod žena. Zbog nedostatka razumijevanja koji okružuje odnos između spola i zlonamjerne kreativnosti, ova studija nastojala je bolje razumjeti neurološke mehanizme koji tome pridonose.

Za svoju studiju, Corinna M. Perchtold-Stefan i kolege upotrijebili su 88 sudionika u dobi između 18 i 46 godina kao uzorak. Svi sudionici nisu izjavili da nemaju psihijatrijsku povijest, neurološke bolesti, korištenje tvari ili psihotropnih lijekova. Ova studija koristila je EEG dizajn. Sudionici su dovršili mjere samoprocjene prije EEG-a koje su procijenile trenutno raspoloženje, antagonističku osobnost i zlonamjerno kreativno ponašanje koje su sami prijavili. Tijekom EEG-a, sudionici su završili test zlonamjerne kreativnosti u kojem su sudionici predstavljeni negativnom društvenom situacijom u kojoj su bili nepravedno tretirani i od njih se tražilo da generiraju što više originalnih ideja za osvetu.

Rezultati su pokazali da nije bilo značajnih spolnih razlika niti u rezultatima samoprocjene niti u ukupnim rezultatima zlonamjerne kreativnosti. Ali muške su ideje ocijenjene kao znatno štetnije od ženskih. Muškarci su uključili viši stupanj fizičkog nasilja u svoje ideje, dok su žene favorizirale ideje koje odražavaju društvenu agresiju, iako su ti učinci bili mali i statistički značajni.

Istraživači su također pronašli razlike u rezultatima EEG-a između spolova koje su ukazivale na razlike u funkcionalnoj povezanosti i moždanoj aktivnosti. Žene su pokazale smanjenu alfa snagu povezanu sa zadatkom od frontalnog do lijevog središnjeg temporalnog režnja, dok su muškarci pokazali manje strm i difuzniji obrazac promjena alfa snage. Osim toga, muškarci su pokazali nižu funkcionalnu povezanost od žena. Ovo sugerira da se žene oslanjaju na izvršnu kontrolu za svoju zlonamjernu kreativnost, dok muškarci vjerojatno pokazuju zlonamjernu kreativnost kroz spontanije moždane procese.

“Dodajući novu perspektivu prethodno prijavljenim rodnim razlikama u zlonamjernoj kreativnosti, ova studija je pokazala da su žene i muškarci podjednako sposobni za zlonamjerne kreativne ideje, ali se čini da koriste različite neurokognitivne procese u svojim nastojanjima da se kreativno osvete drugima: dok se muškarci oslanjaju na manje kontroliranoj motoričkoj imaginaciji koja može pokrenuti ideje usmjerene prema fizičkom kažnjavanju, žene se snažnije uključuju u izvršne i semantičke procese koji mogu dovesti do zamršenije društvene agresije”, napisali su istraživači.

Ova studija poduzela je zanimljive i važne korake prema boljem razumijevanju različitih neuroloških temelja zlonamjerne kreativnosti za svaki spol. Unatoč tome, postoje ograničenja koja treba imati na umu. Jedno takvo ograničenje je da su neki od tih odnosa viđeni samo na razini trenda i nisu dosegli statističku značajnost. Osim toga, studija nije kontrolirala druge čimbenike koji bi mogli biti relevantni, poput osobina tamne trijade ili menstrualnog ciklusa.

“U svjetlu recipročne povezanosti neurofiziologije i ponašanja, daljnja istraživanja rodnih razlika u zlonamjernoj kreativnosti mogu imati ključne praktične implikacije za otkrivanje i prevenciju beskonačne raznolikosti zlonamjernih kreativnih radnji u stvarnom životu”, zaključili su istraživači.

Autori studije “Žene i muškarci imaju sličan potencijal za zlonamjernu kreativnost – ali njihovi temeljni moždani mehanizmi su različiti”, autori su Corinna M. Perchtold-Stefan, Christian Rominger, Ilona Papousek i Andreas Fink.

Podijeli ovaj članak