Vlada FBiH iz godine u godinu umanjuje iznos sredstava Fondu solidarnosti za liječenje građana

3 min. čitanja

Analizirajući finansiranje iz budžeta Vlade FBiH i rukovođenje Fondom solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine u protekle dvije decenije, iz Centra civilnih inicijativa BiH na današnjoj pres-konferenciji u Sarajevu istakli su da kreirana analiza pokazuje višegodišnji problem, odnosno ignorisanje zakonskih obaveza Vlade FBiH u pogledu finansiranja ovog fonda, čime na indirektan način utiče na zdravlje građana FBiH.

Poštujte zakone

Dalibor Đerić, projekt-koordinator, kazao je da su stoga u CCIBiH zajedno sa udruženjima oboljelih pokrenuli inicijativu kako bi Vlada FBiH počela da poštuje Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH koji je sama donijela, odnosno da izdvaja sredstva koja su i zakonom propisana. U tu svrhu iz CCIBiH su okupili veći broj udruženja pacijenata, gdje je izražena zajednička spremnost za saradnju.

U tom periodu Vlada FBiH je za ovaj fond povećala iznos sa 26 na 28,5 miliona, što je relativno povećanje od samo devet procenata

– Istovremeno, podnijeli smo određene inicijative i federalnom Parlamentu, Vladi FBiH, te ministarstvima zdravstva i finansija. Prošle sedmice smo imali pozitivan odgovor na Odboru za ekonomsko-finansijsku podršku pri Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, gdje je jednoglasno usvojen zaključak kojim se nalaže Vladi FBiH da prilikom prvog rebalansa budžeta u ovoj godini izdvoji dodatna sredstva za potrebe rada Fonda solidarnosti FBiH, a da u budžetu za narednu godinu u potpunosti ispoštuje ono što je zakonom propisano, naglasio je Đerić.

Prema analizi CCIBiH, Vlada FBiH iz godine u godinu umanjuje iznos sredstava Fondu solidarnosti za liječenje njenih građana.

– Prošle godine Vlada FBiH je planirala 28,5 miliona, a ove godine 33,5 miliona KM. Međutim, to u odnosu na budžet pokazuje trend smanjenja sredstava iz budžeta Vlade FBiH za finansiranje Fonda solidarnosti BiH. Ovo nije novo, ovu praksu Vlada ima godinama iako je federalni budžet za 2014 – 2021. porastao više od duplo, više od 100 procenata, budžet Ministarstva zdravstva posredstvom kojeg se finansira Fond solidarnosti FBiH se utrostručio, sa 35 miliona izašao je na 110 miliona KM, dok je u tom periodu Vlada FBiH Fondu povećala iznos sa 26 na 28,5 miliona, što je relativno povećanje od samo devet procenata, naglasio je Đerić.

Skupi lijekovi

Enida Glušac iz Udruženja oboljelih od karcinoma dojke Renesansa kazala je da, čekajući lijek i do godinu, pacijentice umiru na listama čekanja.

– Oboljelim je uskraćen lijek, oduzeta im je šansa za ozdravljenje i život, bitka je izgubljena bez borbe, naglasila je Glušac.

Za lijekove pacijentice izdvajaju do 6.500 KM mjesečno, dok Elvira Muhić iz Udruženja za liječenje cistične fibroze napominje da njihovi članovi trebaju za lijek mjesečno izdvojiti od 6.500 do 8.000 KM.

Podijeli ovaj članak