Snimak koji je nedavno objavljen izazvao je veliku polemiku u Bosni i Hercegovini. U njemu svećenik Fra Mato Vincetić, župni vikar na Plehanu i vojni kapelan u Vinkovcima, održava skandalozan govor tokom nedjeljne mise u crkvi “Sveti Marko Evanđelista” u mjestu Plehani kod Dervente. U svom govoru, svećenik je izrekao niz uvreda upućenih migrantima, ali i vjernicima druge vjere.
Fra Vincetić je iznio stav koji se ne uklapa u ulogu vjerskog službenika. Izjavio je da ne može prihvatiti migrante u svoju kuću te da neće dati hranu koju oni zahtijevaju. Svećenik je također dovodio u pitanje vjerodostojnost Boga koji je “ostavio svoj narod gladnim, žednim, golim i bosim”. Ovakve izjave izazivaju veliku zabrinutost i potiču na netoleranciju i diskriminaciju.
Snimak je objavljen na društvenim mrežama, a zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, Sanel Kajan, najavio je da će zatražiti pojašnjenje od katoličke Crkve u BiH. On je osudio svećenikove riječi kao uvrede i ponižavanja te je izrazio svoju zgroženost. Kao zastupnik u najvišem zakonodavnom tijelu, Kajan očekuje reakciju Crkve i nadležnih.
Ovaj incident ponovno pokreće pitanje uloge crkve u društvu i odgovornosti svećenika u izražavanju svojih stavova. Religija bi trebala graditi mostove razumijevanja, solidarnosti i suosjećanja, a ne poticati mržnju i diskriminaciju. Zbog toga je važno da Crkva adekvatno reagira na ove izjave i preispita ulogu svojih članova u promicanju tolerancije i poštovanja prema svim ljudima.
Također je važno da nadležne institucije u Bosni i Hercegovini reagiraju i osiguraju da se ovakve izjave ne toleriraju u javnom prostoru. Netolerancija i diskriminacija nikada ne bi smjele biti prihvatljive u društvu koje teži jednakosti i poštovanju ljudskih prava.
Očekuje se da će ova situacija potaknuti raspravu o važnosti promicanja interkulturalnog dijaloga i suživota u društvu. Istovremeno, važno je osuditi i sankcionirati svaki oblik mržnje i diskriminacije, bez obzira na to tko ih izražava. Samo kroz zajednički napor svih društvenih aktera može se izgraditi bolje i pravednije društvo.