Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske uputio je pismo poslodavcima u kojem je pozvao one koji ne plaćaju doprinose da iskoriste period do 31. jula da izmire svoje obaveze, kako bi radnici i njihove porodice mogli nesmetano da koriste prava iz zdravstvenog osiguranja. Naime, Vlada Republike Srpske nedavno je donijela odluku da se za građane koji su ukidanjem vanredne situacije ostali bez zdravstvenog osiguranja obezbijedi finansiranje zdravstvene zaštite do 31. jula 2023.
Nema odgovora
Isto tako, ovom odlukom je propisano i da su građani i uplatioci doprinosa dužni da u navedenom periodu regulišu status u obaveznom zdravstvenom osiguranju po pitanju osnova osiguranja i uplata doprinosa.
’’Odluka Vlade je proizašla iz veoma porazne činjenice da za oko 48.000 radnika nisu uopšte uplaćivani doprinosi u ovoj godini. To znači da po ukidanju vanredne situacije ti radnici, kao i članovi porodice koji su preko njih prijavljeni na osiguranje, nisu mogli da koriste zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja”, saopšteno je.
Problemi su sa fondovima koji u biti drže novac i gospodare njime. Oni prave raspored o tome koliko će platiti određenih zdravstvenih usluga
Nastojeći saznati da li možda ovakvu ili sličnu inicijativu razmatraju nadležne federalne vlasti, odnosno federalno i kantonalna ministarstva, na odgovore na naše upite koje smo im poslali posljednjih dana ćemo morati sačekati još izvjesno vrijeme. Također, za mogućnosti uplaćivanja zaostalog zdravstvenog osiguranja poslodavaca u FBiH iz Udruženja poslodavaca FBiH su nas uputili da odgovore potražimo kod nadležnih ministarstava. I iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo su nas opet uputili na Ministarstvo zdravstva KS-a.
Očekujući odgovore na naše upite o pomenutoj mogućnosti, iz ZZOR-a FBiH su nam samo kazali da ovo nije u njihovoj nadležnosti. Kada je riječ o zdravstvenom osiguranju u Federaciji BiH, napominju da Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH nije nadležan za autentično tumačenje odredaba zakona o zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti.
– Federalno Ministarstvo zdravstva dužno je da u poslovima iz svoje nadležnosti priprema zakone i druge propise kada o tome odluči organ zakonodavne ili izvršne vlasti, odnosno kada samostalno ocijene da je potrebno donijeti zakon ili drugi propis ili treba izvršiti izmjene i dopune zakona ili drugog propisa iz oblasti za koju su nadležni, saopćili su iz ZZOR-a FBiH.
I Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona, kako je u izjavi za Oslobođenje kazao Riad Kurtalić, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću, nije nadležan i nema saznanja da li postoje inicijative i razmatranja nadležnih organa u predmetnoj stvari.
Paušalno plaćanje
Ukazujući na dugogodišnje probleme zdravstvenog osiguranja građana, kao liječnica i zastupnica Parlamenta Federacije BiH dr. Mara Đukić u izjavi za Oslobođenje iznosi lični stav.
– Problemi su tu sa fondovima, koji u biti drže novac i gospodare njime. Oni prave raspored koliko će platiti određenih zdravstvenih usluga. Primjera radi, uradim stotinu usluga, zavod kaže otkupićemo vam 30, možemo vam uplatiti 30, a vi imate potrebu jer vam dođe stotinu bolesnih ljudi, tako da faktički to ide na cijenu pregleda. Smanjuje se cijena pregleda i to se ne ispoštuje, pa na kraju ide paušalno plaćanje, naglašava dr. Đukić, koja je u federalnom Parlamentu i članica Odbora za zdravstvo.
Dodaje da se mnogo razgovara o nagomilanim problemima u zdravstvu, a pomenutu inicijativu nisu nikada dobili. Upit smo poslali i Odboru za zdravstvo PFBiH, ali do zaključenja ovog broja Oslobođenja odgovor nismo dobili.