Tražio sam lijek po cijeloj BiH: Ko je kriv za nestašicu citostatika?

3 min. čitanja

Nestašica citostatika nije nešto što se tek pojavilo, ali o ovom problemu se posljednjih dana konačno počelo govoriti u javnosti. Priču je pokrenuo Damir Pašić, poznat pod nadimkom Dadi, član nekada popularnog boy benda Seven Up. I sam onkološki pacijent, Pašić je progovorio o problemu sa kojim se suočavaju svi koji se nalaze u sličnoj situaciji kao i on.

Poziv iz KCUS-a

– Ovaj problem traje sigurno više od 10 godina. Nedavno mi se desilo, tri dana prije nego što sam trebao primiti redovnu dozu kemoterapije, da su me nazvali sa KCUS-a i rekli da nemaju citostatike. Tačnije, radi se o jednoj komponenti, kalcijevom folinatu, koji onkološkim pacijentima olakšava primanje kemoterapije. Počeo sam tražiti gdje mogu nabaviti tu komponentu i zahvaljujući mojim poznanicima farmaceutima, saznao sam da je ima u jednoj apoteci u Tomislav-Gradu. Srećom, na KCUS-u su nabavili potrebnu komponentu, tako da nisam morao kupovati, priča nam Pašić.

Iz ZZOiRFBiH su krivicu za nestašicu citostatika prebacili na globalne poremećaje na tržištu lijekova

Prema njegovim riječima, za trenutnu situaciju ne treba kriviti zdravstvene ustanove, jer one ne nabavljaju lijekove, nego to na njihov zahtjev radi nadležni zavod. Iz KCUS-a su se, kada je priča o nestašici citostatika dospjela u javnost, oglasili saopćenjem i pojasnili da se ovi, kao i drugi lijekovi, nabavljaju putem Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.

U odgovoru na naš upit, iz ovog zavoda su krivicu za nestašicu citostatika prebacili na globalne poremećaje na tržištu lijekova. Naveli su i niz problema sa kojima se susreću, a koji usporavaju kupovinu citostatika. Podsjećaju da Zavod ne kupuje direktno lijekove od proizvođača, nego to čini putem veledrogerija.

– Čak i kada zaključimo ugovore, u toku njihovog izvršenja dešavaju se određeni problemi u isporuci prema traženim uslovima ugovora, kao što su prestanak proizvodnje lijeka, nezainteresiranost dobavljača i proizvođača zbog malih količina, povlačenje proizvođača sa tržišta BiH, pri čemu pojedini lijekovi koje proizvode gube status registrovanog lijeka, zastoji u isporuci i mnogi drugi, a na koje Zavod nema uticaja, rečeno nam je iz Zavoda.

Pravo na refundaciju

Posebno ističu kako u periodu nestašice citostatika, pacijenti koji o svom trošku budu prinuđeni kupiti lijek, imaju pravo na refundaciju.

– Šta ćemo sa pacijentima koji nemaju novac da uopće kupe lijek, da bi mogli refundirati troškove, a jedna doza kalijum folinata, recimo, košta 200 KM. Uostalom, zašto da pacijenti sami traže potrebne lijekove, kada bi to trebale raditi institucije u okviru zdravstvenog sistema, zaključuje Pašić.

Podijeli ovaj članak