Poskupjelo ulje, cijena mesa i dalje raste, kupus dvije KM a bio je 40 feninga

Dodaj komentar
3 min. čitanja

Trgovci uzimaju sebi za pravo da dižu cijene mesa, mliječnih proizvoda ali tu moraju inspekcije odigrati ulogu. Gdje god se nađe takva anomalija mi ćemo prijavljivati inspekcijama pa neka kažnjavaju, govori Redžo Omerbašić

Litar ulja domaćeg proizvođača koji je do prije nekoliko dana iznosio 2,45 KM ili pak 2,65 KM, sada je 2,95 KM a negdje je prešao tri KM. Riječ je o do jučer zaključanoj cijeni pa se građani pitaju čemu služe zaključane cijene ako se one mogu prekršiti kako kome padne napamet.

– Otišao sam u prodavnicu i ulje koje sam kupovao za 2,45 KM sada je više od tri KM. Ne znam koji je razlog poskupljenja. Ljudi kupuju i vreće brašna jer se priča da će poskupjeti. Ministarstvo trgovine posljednjih godinu dana sve što radi je da priča o “zaključanim cijenama”. Koliko sam primijetio riječ je uglavnom o nekakvim konzervama ribe, određenoj tjestenini. BIlo je i ulje, više nije. Meso svaki dan skuplja kao i mliječni proizvodi. Mali kefir koji je do jučer bio 80 feninga sada je marka – ispričao nam je čitatelj Faktora.

Razgovarali smo sa Redžom Omerbašićem, predsjednikom Klub potrošača Odžak.

– Učestvovao sam na tim sastancima sa predstavnicima Federalnog ministarstva trgovine u vezi sa projektom “zaključane cijene”. To je jedino što je mogao federalni ministar Amir Hasičević da uradi, da se obuzda nagli rast cijena gdje nije bilo ekonomske opravdanosti, da spriječi ekstra profit. Jedino je mogao da zaključa cijene. Što se tiče ulja, mislim da i sada se može kupiti po cijeni od 2,75 KM od jednog proizvođača. Ako hoćete neku drugu marku, ono je skuplje. Ta zaključana cijena je ostala jer to je sporazum i Federalnog ministarstva trgovine i proizvođača. Prema tome niko nije natjeran, potpisali su i drže se potpisnici – tvrdi Omerbašić.

Kaže kako je problem sa cijenama mesa.

– Trgovci uzimaju sebi za pravo da dižu cijene mesa, mliječnih proizvoda ali tu moraju inspekcije odigrati ulogu. Gdje god se nađe takva anomalija mi ćemo prijavljivati inspekcijama pa neka kažnjavaju. U javnosti se moglo čuti da će poskupjeti brašno. To se ne smije dogoditi. Jučer sam provjeravao cijene brašna u trgovinama u Posavini, nisu se mijenjale. Vreća brašna košta 25 KM što je još podnošljivo. Meso je problem voće i povrće. Sušna je bila godina, nema domaće proizvodnje. Sada je kupus dvije KM a bio je po 40 feninga – govori Omerbašić.

Faktor.ba

Podijeli ovaj članak
Dodaj komentar
Pretplatite se
Obavijesti o
guest
0 Komentari
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare