”Društvo se treba istinito i objektivno sjećati prošlosti, samo tako će protekli događaji, ma koliko tragični i bolni bili, biti inspiracija ljudima da budu bolji. Mir i sigurnost ne mogu biti izgrađeni na ideji da je bolje poštovati ono što ljude dijeli, nego na onom što ih povezuje.”
Ovako je otvorena jučerašnja promocija knjige “Tranzicijska pravda” koju je napisao profesor krivičnog prava Goran Šimić.
– Knjiga je pristupačno štivo za sve koji žele razumjeti zašto mi i danas govorimo o tome ko je počeo rat i ko je bio u pravu, a ko nije, rekao je Šimić.
Ironično je, govori Šimić, da je Bosna i Hercegovina probala svaki mehanizam tranzicijske pravde, sudili smo za ratne zločine, dali smo reparacije, imamo i procese rehabilitacije, komisije za utvrđivanje istine…
– Najveći je problem što to nikada nismo radili iskreno, sve je to isforsirala međunarodna zajednica. Mi, kao društvo, nikada nismo željeli da prevaziđemo sve što se dogodilo niti da utvrdimo istinu. Vidimo da smo 28 godina poslije formalnog završetka rata još u ratu, gdje bivši član Predsjedništva BiH kaže kako on mrzi državu BiH i da bi volio da je nema. To je potpuno neprirodno stanje, zamislite predsjednika Njemačke da kaže kako bi sve dao da se pola Njemačke otcijepi i spoji sa Austrijom?!, kazao je Šimić.
– A nismo imali ni dovoljno znanja da se uhvatimo ukoštac sa proteklim događajima, dođemo do pravde, da se pomirimo, jer se mi na ovim prostorima već stotinama godina samo koljemo, palimo i ubijamo, ali se nikada nismo mirili, upozorava autor.
Književnik Almir Alić, jedan od promotora knjige, osvrnuo se na simboličnost naslovne strane koja je bijele boje.
– Znamo šta simbolizuje bijela boja, no podsjetila me na bilborde bijele boje po Beogradu, postavljene na desetu godišnjicu genocida u Srebrenici sa porukom da znaš, da vidiš, da ne zaboraviš, na kojima je preko noći napisano – bit će repriza. To simboliše svu našu nesposobnost da se suočimo sa prošlošću, rekao je Alić.