Nikšić ima većinu, a čeka se slučaj Lendo: “Mi još, iskreno, nismo predali te potpise”

8 min. čitanja

Ko će voditi Federaciju Bosne i Hercegovine u naredne četiri godine nije jasno ni nakon četiri mjeseca od održanih opštih izbora. Koalicije koje su do prije dva mjeseca izgledale obećavajuće još skupljaju potpise zastupnika. Iako osmorka sada funkcioniše u dva bloka, stižu obećanja da će, ipak, do ponedjeljka biti prikupljeni potpisi i predstavljen novi mandatar.

Program se brusi

– Svakodnevno se sastanci održavaju. Ono što je zacrtano, a to je interni dogovor koalicije, jeste da u ponedjeljak ujutro svi potpisi budu prikupljeni, kaže izvor Oslobođenja.

Sredinom naredne sedmice ili krajem nje trebala bi biti održana i sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, na kojoj se očekuje izbor rukovodstva Federacije. Naš izvor navodi da bi tada trebalo biti poznato ima li većine.

– Imamo većinu, naravno. Završavamo program. On se brusi, on je ozbiljan dokument. Ostale su još projektne stvari. I one će biti završene, potpisi skupljeni i prezentirani javnosti, a Nermin Nikšić mandatar za sastav nove Vlade FBiH. Slijedi i zaplet koji će se vjerovatno zvati slučaj Lendo vrlo brzo, kazao je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.

Pojasnio je, potom, šta pod tim podrazumijeva.

– Vjerovatno će se govoriti o tome kako jedan član SDA, po nalogu svojih stranačkih šefova, ne želi da ispoštuje demokratsku volju oba doma i htjet će da blokira, prognoziram, regularan potpuno i demokratičan izbor novog mandatara. To će onda biti slučaj Lendo, jer će on morati objasniti zašto sve to radi, pojasnio je Konaković.

Dok lider NiP-a ne krije optimizam, njegov koalicioni partner i lider najjače stranke unutar trojke – SDP-a Nermin Nikšić ipak je oprezniji. Ukoliko se ne spriječe opstrukcije, Vlada koja je već u tehničkom mandatu mogla bi da ostane i naredne četiri godine. Osim opreza, Nikšić bi mogao strahovati i od gubitka podrške SBiH i NES-a, koji su već ranije poručili da neće potpisati dokument bez konkretnog programa mjera.

– Pravi rok koji je trebao biti postavljen od početka je ustvari sjednica na kojoj će se izabrati rukovodstvo Federacije BiH. Mi još, iskreno, nismo predali te potpise, a planiramo ih predati kada se izabere rukovodstvo FBiH i kada se finalizira program. Taj program će pratiti koalicioni sporazum, koji trebaju da potpišu lideri stranaka koje participiraju u većini na nivou FBiH. Kada se to uradi, a to smo i ranije izrazili zajedno sa NES-om kroz jedno pismo javnosti, mi ćemo predati naše potpise. Napominjem, nema nikakve blokade, eventualna blokada može da krene, ne od nas, već od izabranog rukovodstva FBiH, kazao je za Oslobođenje Admir Čavalić (Stranka za BiH), zastupnik Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Predsjednik NES-a Nermin Ogrešević je, gostujući na FTV-u, izjavio kako je ovih dana održano više sastanaka na kojima su bili prisutni predstavnici stranaka osmorke koji su radili na dva dokumenta od kojih se jedan tiče sporazuma o formiranju vlasti, a drugi programa rada novog saziva federalne Vlade sa konkretnim mjerama. Napominje da osmorku sada čine dva bloka.

– Trojka plus i Stranka za BiH i NES plus naši partneri. To je široka koalicija koja je kompleksna. Treba uložiti puno energije da se vodi takva jedna koalicija i naravno da će biti problema. Mislim da ćemo lakše funkcionirati kao dva bloka i da ćemo se lakše izraziti u smislu naših namjera, rekao je.

Naveo je da će NES potpisati sporazum i program.

– Potpisi su već prikupljeni i taj proces će, u tom smislu, biti završen. Međutim, nije to ključna tačka. Ključna će biti faza kad izaberemo rukovodstvo Federacije. Većinu smo potvrdili kroz izglasavanje budžeta, kazao je Ogrešević.

No, dok se razgovora o prioritetima i čeka program rada, pojedini ne gube vrijeme, pa su tako proteklih dana razgovarali i sa SDA. Tako bar tvrde u ovoj stranci.

– Bilo je razgovora. Mislim da Naša stranka i NiP do sada nisu imali nikakve razgovore. Svi ostali, čini mi se da jesu. Naravno, to su uglavnom nezvanični razgovori, nisu to razgovori na nivou delegacija, nisu na nivou pregovora, ali u svakom slučaju, svaka od tih stranaka drži neki priključak koji bi značio da, ukoliko ta opcija koju su pokrenuli za formiranje vlasti ne uspije, imaju neku rezervnu varijantu, kaže potpredsjednik SDA Safet Softić za naš list.

Dodaje da je teško u ovom trenutku procijeniti šta će se dogoditi.

– Ja sam uvjeren da će HDZ i gospodin Čović spriječiti gospodina Schmidta da na bilo koji način reaguje u ovoj situaciji. Mislim da je razlog zbog kojeg je on izborne noći intervenirao upravo razlog zbog kojeg sad neće intervenirati, a to je da se HDZ učini nezaobilaznim faktorom u formiranju vlasti. Prema tome, u nekom scenariju, bez odluke visokog predstavnika, moguće je da se desi nešto što mi od početka govorimo.

Moguće je, naravno, da se sa nekim manjim strankama SDA udruži i da se formira vlast bez SDP-a, smatra Safet Softić

Ono što je najbolje za BiH je, mada se to često tumačilo kao naša neka slabost, da se okupe stranke bez kojih se ne može formirati vlast po Ustavu Federacije, a to su SDP, HDZ i SDA, da sjednu i dogovore formiranje vlasti za naredni period. Moguće je, naravno, da se sa nekim manjim strankama SDA udruži i da se formira vlast bez SDP-a. Mislim da nije moguće da se bez SDA formira vlast na federalnom nivou i to je u svakom slučaju nešto što je konstanta, vjerojatno kao i ovo da Schmidt neće pomoći ovoj sedmorki da završi ono što je počela, kazao je Softić.

Schmidt je svoje uradio

Oglasio se i partner osmorke, lider HDZ-a BiH Dragan Čović, koji je reagovao na pozive partnera iz Sarajeva da kod uspostave vlasti u Federaciji treba da dodatno interveniše visoki predstavnik.

– Ne vidim nijednog razloga. Mislim da je visoki predstavnik intervencijama uradio ono što je trebao. Mi ćemo vjerojatno u naredna dva dana imati predsjednicu Federacije i dva zamjenika, koji će imati mandatara. Ići će se u uspostavu Vlade. Ne vidim nijednog razloga da bilo tko intervenira, ponovio je Čović.

Podijeli ovaj članak