Knjiga o logorima u BiH: Jedinstvena kolekcija sudskih činjenica i podataka empirijskog istraživanja

4 min. čitanja

Publikacija o zatočeničkim objektima u BiH temelji se na presudama Haškog tribunala, sudova u Njemačkoj, BiH i Srbiji. U vezi s nedavnim izveštajem koji je podnela Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo o navodnim lažnim izjavama udruženja Tranziciona pravda, odgovornost i sjećanje u BiH (TPOS), važno je istaći da su greške otkrivene tokom rada, ispravljene i da je objavljena knjiga o logorima u BiH jedan od najboljih dokumentarnih izvora o logorima tokom oružanih sukoba.

Knjiga “Logori i druga mjesta zatočenja za vrijeme rata u BiH 1992-1996. godine”, koju su izdali TPOS i Centar za demokratiju i tranzicionu pravdu (CDTP) na inicijativu REKOM mreže pomirenja, predstavlja jedinstveno i sistematično istraživanje zatočeničkih objekata širom Bosne i Hercegovine. Ono što je posebno važno jeste da knjiga ne pravi podele na srpske, bošnjačke i hrvatske logore, već prati zatočeničke objekte hronološki na nivou opštine, prikazujući krivična dela koja su sankcionisana međunarodnim humanitarnim pravom. Svaki podatak u knjizi je proverljiv i potkrepljen odgovarajućim sudskim presudama, istraživanjima i drugim nezavisnim izvorima.

Međutim, nedavno je otkriveno da je jedan istraživač TPOS-a prilikom pregleda izjava o zatočeničkim objektima u opštini Doboj primetio da brojevi mobilnih telefona svedoka, od kojih je direktorka TPOS-a uzela sporne izjave, nisu dostupni. Proverom svih brojeva, utvrđeno je da su navodni svedoci nepostojeće osobe. Na terenu se došlo do saznanja da neki od zatočeničkih objekata, navedenih u tim izjavama, zapravo ne postoje. Nakon ovog otkrića, direktorka TPOS-a je dala otkaz, dok je urednica narativa takođe napustila organizaciju.

Ipak, važno je naglasiti da se publikacija o zatočeničkim objektima u BiH, koju su TPOS i CDTP objavili u septembru 2022. godine, temelji na presudama Haškog tribunala, sudova u Njemačkoj, BiH i Srbiji. Svi podaci o zatočeničkim objektima provereni su drugim izvorima, kao što su brojne publikacije, monografije, izdanja udruženja logoraša, medijski prilozi i izveštaji međunarodnih i regionalnih organizacija za ljudska prava. Svi ovi podaci su javno dostupni i mogu se proveriti. Metodologija istraživanja u potpunosti je poštovana, tako da nema nijednog podatka koji nije potvrđen drugim izvorima dobijenim terenskim istraživanjem.

Projekat REKOM mreže pomirenja, koji finansijski podržavaju National Endowment for Democracy (NED), Evropska komisija, The Rockefeller Brothers Fund i Civil Rights Defenders (CRD), prolazi redovne finansijske revizije. Fond za humanitarno pravo, kao nosilac regionalnog projekta Regionalna mreža pomirenja, nikada nije imao greške u finansijskom izveštavanju. Svi partneri na projektu su odgovorni za tačnost podataka koje su dostavili donatorima.

Uprkos nedavnim problemima koji su otkriveni u istraživačkom radu udruženja TPOS, knjiga “Logori i druga mjesta zatočenja za vrijeme rata u BiH 1992-1996. godine” ostaje važan i proveren izvor informacija o zatočeničkim objektima u BiH. Sistematično i temeljno istraživanje koje su sproveli TPOS i CDTP omogućava nam da bolje razumemo mračnu prošlost zemlje i nadamo se da će doprineti procesu pomirenja i suočavanju sa ratnim zločinima.

Podijeli ovaj članak