Indijski istraživač napravio “prve korake” na površini Mjeseca

3 min. čitanja

Pragyaan – Indijski lunarni rover započeo svoju misiju na Mjesecu

Indija je nedavno zabilježila svoj historijski uspjeh postavši prva zemlja na svijetu koja je uspješno obavila meko slijetanje blizu južnog pola Mjeseca. Dan nakon ovog izuzetnog dostignuća, indijski lunarni rover Pragyaan započeo je svoju misiju na površini Mjeseca.

Pragyaan je dio historijske misije Chadrayaan-3. On je izašao iz landera Vikram i spustio se na Mjesečevu površinu putem rampe. Ovim činom, Indija se pridružila elitnom klubu zemalja koje su imale uspješna slijetanja na Mjesec, a članice tog kluba su ranije bile SAD, Kina i bivši SSSR.

Rover Pragyaan težak je 26 kilograma i nalazio se unutar landera Vikram. Nakon što se panel otvorio, Pragyaan je sišao na površinu Mjeseca preko rampe i započeo svoju misiju. Njegova glavna uloga je kretanje stijenama i kraterima kako bi prikupio podatke i fotografije za analizu na Zemlji. Rover je opremljen sa pet naučnih instrumenata čiji je cilj otkriti minerale prisutne na Mjesečevoj površini i proučiti hemijski sastav tla.

Pragyaan će komunicirati samo s landerom, a informacije će biti prenesene na orbiter misije Chandrayaan-2. Orbiter se i dalje nalazi u Zemljinoj orbiti oko Mjeseca i ima važnu ulogu u prikupljanju i slanju podataka na Zemlju.

Indijska agencija za istraživanje svemira (ISRO) saopćila je da će se Pragyaan kretati brzinom od 1 centimetar po sekundi. Svaki korak rovora ostavit će ISRO-ov logotip na površini Mjeseca, što će predstavljati vidljivi trag indijske misije i njene prisutnosti.

Planirano je da se slijetanje dogodi na početku lunarnog dana, koji traje jednako kao 28 dana na Zemlji. Ovo će landeru i roveru pružiti 14 dana za punjenje baterija pomoću sunčeve svjetlosti. Međutim, kada padne noć na Mjesecu, baterije će se ponovno isprazniti, što će rezultirati prestankom rada. Za sada nije poznato da li će lander i rover “oživjeti” pri dolasku sljedećeg lunarnog dana.

Osim rovora, lander Vikram je također opremljen naučnim instrumentima koji će analizirati lunarnu površinu i okolinu.

Cilj misije Chandrayaan-3 je, između ostalog, pronalazak zaleđene vode na Mjesečevoj površini. Naučnici vjeruju da ogromni krateri na južnom polu Mjeseca, koji su uvijek u sjeni, sadrže zaleđenu vodu koja bi mogla podržavati buduće ljudsko prisustvo na Mjesecu. Također, ova voda se može koristiti kao gorivo za svemirska putovanja prema Marsu i drugim destinacijama.

Samo nekoliko dana prije historijskog indijskog slijetanja na Mjesec, ruska letjelica Luna-25 se srušila na površinu Mjeseca, što dodatno naglašava značaj postignuća Indije u istraživanju svemira.

Podijeli ovaj članak