Istorijski uspjeh Indije: Sonda slijeće na Mjesec i snima izvanredne snimke

2 min. čitanja

Indijska svemirska letjelica Chandrayaan-3 krenula je prema površini Mjeseca sa zadatakom da izvede historijsko meko slijetanje na južnom polu. Ovaj pokušaj čini Indiju prvim svemirskim silama koja je ikada izvela takav poduhvat na Mjesečevoj površini.

Planirano je da letjelica započne spuštanje danas oko 14.15 sati po srednjoevropskom vremenu. Ukoliko sve prođe kako je planirano, Indija će se pridružiti ekskluzivnom klubu koji čine Sjedinjene Američke Države, Kina i bivši Sovjetski Savez, kao jedina četvrta zemlja koja je izvela kontrolisano slijetanje na Mjesec.

Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) objavila je niz zapanjujućih fotografija i snimaka koje je letjelica snimila dok je putovao prema Mjesecus. Kamera na letjelici snimila je sliku Mjeseca iz ptičje perspektive sa udaljenosti od 70 kilometara iznad površine. Također je objavljena slika Mjesečevog prašnjavog sivog terena, snimljena 20. augusta.

Misija Chandrayaan-3 je trenutno u skladu sa planiranim rasporedom, a svi sistemi na letjelici redovno se provjeravaju. Cilj ove misije je prikupljanje podataka i fotografija koje će poboljšati naše razumijevanje Mjeseca i podržati buduće svemirske misije.

Ovaj historijski poduhvat Indije u svemiru je ne samo dokaz tehnološkog napretka zemlje, već i korak ka daljem istraživanju i upoznavanju svemira. Indija ima ambiciozne planove za svemirsku istraživanja u budućnosti, uključujući misiju s posadom na Mjesec do 2022. godine.

Letjelica Chandrayaan-3 je još jedan sjajan primjer koliko smo kao ljudska vrsta napredovali u istraživanju svemira. Ova misija donosi nadu i inspiraciju mnogima širom svijeta, a Indija će se nadati uspješnom slijetanju na Mjesečevu površinu i novim otkrićima o svemiru koji nas okružuje.

H2 tag: Indijska svemirska letjelica Chandrayaan-3 leti prema površini Mjeseca – Historijski pokušaj slijetanja i zapanjujuće slike

Podijeli ovaj članak