Drevna šuma koja je otkrivena na dnu velike vrtače u Kini mogla bi sadržavati vrste koje nauka još nije uočila. Sama rupa je apsolutno nevjerojatna, jer je dio fascinantnog geološkog krajolika, a unutar nje se nalaze stabla visoka čak 40 metara.
Ozbiljno je duboko i ozbiljno neistraženo, što znači da bi dolje moglo biti stvari koje postoje samo tamo dolje, a koje nikada prije nismo vidjeli.
Mjesto su 2022. godine pronašli istraživači špilja i speleolozi i tada su naučnicima ispričali što su pronašli. Fascinantno nalazište nalazi se u regiji Guangxi u južnoj Kini, gdje zapravo postoji čitavo mnoštvo vrtača. Međutim, ova je najveća od 30 u okrugu Leye, dugačka je 306 metara, široka 150 metara i duboka čak 192 metra.
Što je još zanimljivije, ima otvor na vrhu koji može propuštati svjetlost, što je omogućilo procvat prvobitne šume. Zhang Yuanhai, s Instituta za geologiju pri Kineskom geološkom zavodu, rekao je državnim medijima da postoje tri špilje na samom dnu vrtače, kao i dobro očuvana drevna šuma. Ekspedicija do dna vrtače bila je duga, ali Chen Lixin, koji je vodio taj tim, rekao je da je osim drveća na dnu bilo i gustog grmlja do ramena, prenosi Klik.hr.
“Ne bih se iznenadio da znam da postoje vrste pronađene u ovim špiljama koje nauka do sada nikada nije prijavila niti opisala”, rekao je. Tip krajolika koji je stvorio te vrtače naziva se krški krajolik, koji je uglavnom nastao otapanjem stijenske podloge podzemnim vodama. To znači da kada voda erodira ili otapa stijensku podlogu – pretežno vapnenac – nastaju vrtače i špilje.
Na ovom području postoji hrpa raznih špilja i vrtača, no ova je posebno zanimljiva jer u nju može prodrijeti svjetlost. To znači da može uzgajati velika stabla i drugu vegetaciju, u kojoj će se znanstvenici nadati da će otkriti nešto novo. Morat ćemo nastaviti promatrati kako bismo saznali što će se na kraju pojaviti iz ovog čudnog potonulog svijeta.