Galerija Brodac Äe u okviru Art Faira Nesvrstani u Zagrebu predstaviti projekt Contemporary Bosnia i radove troje bosanskohercegovaÄkih umjetnika – SaÅ”e TatiÄ, Bojana StojÄiÄa i Kemila BekteÅ”ija. O kakvom se projektu radi?
– Contemporary Bosnia je projekat Galerije Brodac koji ima za cilj aktivnu promociju savremenih bosanskohercegovaÄkih umjetnika, posebno mlaÄe generacije, kao i savremenih trendova u naÅ”oj umjetnosti. Ovaj poduhvat proizlazi iz duboke svijesti o nedostatku prilika, vidljivosti i podrÅ”ke koja je dostupna bosanskohercegovaÄkim umjetnicima i kulturnim radnicima, kako na domaÄoj sceni tako i na meÄunarodnoj razini.
Promijeniti percepciju
Nažalost, veoma mali broj umjetnika i radnika u kulturi u Bosni i Hercegovini ima moguÄnost da djeluje izvan lokalnih okvira. Postoji niz faktora koji su doprinijeli ovom trendu, ukljuÄujuÄi nedostatak adekvatne institucionalne podrÅ”ke i opÄu druÅ”tvenu nezainteresovanost za umjetnost i kulturu. Nedostatak finansijskih sredstava, nedostatak infrastrukture, nedostatak adekvatnih izložbenih prostora i podrÅ”ke za meÄunarodne razmjene i saradnje.
Ovaj projekat takoÄer nastoji izazvati i promijeniti opÄu percepciju i stav prema umjetnosti i kulturi u druÅ”tvu, te potaknuti veÄu podrÅ”ku i razumijevanje za stvaralaÅ”tvo i doprinos umjetnika u zajednici.
Galerija Brodac želi potaknuti pozitivne promjene u umjetniÄkom sektoru, te pružiti podrÅ”ku i vidljivost umjetnicima koji su Äesto marginalizirani i nedovoljno cijenjeni. Stoga smatram da su ovakvi poduhvati nužno rjeÅ”enje da bismo prije svega sami sebi stvorili prostor za Å”irenje i djelovanje, ali i skrenuli pažnju na ulogu i znaÄaj BiH savremene umjetniÄke scene.
Kako ste kustoski koncipirali predstavljanje bh. umjetnika u Zagrebu?
– OdluÄio sam predstaviti umjetnike koji su generacijski bliski, ali i kroz Äije radove sam prepoznao sliÄan stvaralaÄki senzibilitet i kritiÄko razmiÅ”ljanje. Bojan StojÄiÄ (dobitnik nagrade Zvono za 2023. godinu), SaÅ”a TatiÄ i Kemil BekteÅ”i su umjetnici koji su svojim djelovanjem u proteklom periodu ostavili jasan i neizbrisiv trag na lokalnoj i regionalnoj umjetniÄkoj sceni. Izložba je koncipirana tako da su predstavljeni radovi koji prije svega posjeduju intimnu perspektivu i pogled na stvarnost inspirisan liÄnim dilemama i konfliktima.
Sa kakvim radovima Äe se predstaviti umjetnici koje ste kurirali, možemo li govoriti o estetskim sliÄnostima i preplitanjima?
– Svaki od ovih umjetnika Äe predstaviti svoje najnovije radove. Primijetio sam jednu zajedniÄku estetsku nit meÄu njima, a to je njihova sposobnost da kombiniraju intimnost i univerzalnost u svojim umjetniÄkim djelima. Oni se bave druÅ”tvenim temama kroz prizmu vlastitih priÄa, iskustava i emocija, stvarajuÄi tako direktan susret i dublju povezanost s publikom. Njihovi radovi postaju vrsta narativa koji potiÄe gledatelje na introspekciju i samorefleksiju, otvarajuÄi prostor za dijalog o Å”irim pitanjima koja se tiÄu cijelog druÅ”tva.
Cilj Vam je predstavljati bh. umjetnost na regionalnoj i meÄunarodnoj sceni, koliko je to danas izazovan posao, te koliko postoji interesovanje za naÅ”u umjetnost?
– Mislim da je važno prepoznati da interesovanje za bosanskohercegovaÄku umjetnost postoji onoliko koliko ga mi sami stvorimo. Nekada je umjetnost iz Bosne i Hercegovine bila u fokusu zbog druÅ”tvenih ili politiÄkih deÅ”avanja, ali smatram da je doÅ”lo vrijeme da napravimo iskorak iz te ākomfor zoneā i aktivno se upustimo u pariranje regionalnim umjetniÄkim scenama poput Zagreba i Beograda, koje su, bez obzira na naÅ”e predrasude, daleko ispred nas.
Ne krivim umjetnike koji se uglavnom sami suoÄavaju s izazovima i svojim entuzijazmom guraju naprijed umjetniÄku scenu u Bosni i Hercegovini. Oni ostaju predani svom stvaralaÅ”tvu i pokuÅ”avaju dati svoj doprinos unatoÄ nedostatku institucionalne podrÅ”ke i Å”ireg druÅ”tvenog interesa za umjetnost.
Veliki izazovi
Svaki poduhvat poput projekta Contemporary Bosnia predstavlja tapkanje u mraku jer nema garancije za uspjeh. MeÄutim, bez konstantnih napora i rada sigurno je da se niÅ”ta neÄe dogoditi. Potrebno je uložiti napore, stvarati nove prilike, izgraÄivati mostove s drugim umjetnicima i kulturnim institucijama kako bismo poveÄali vidljivost i utjecaj bosanskohercegovaÄke umjetnosti.
Mogu li danas bh. umjetnici živjeti od svog rada, te zaÅ”to su važna predstavljanja na dogaÄajima kakav je Art Fair Nesvrstani?
– Jako je teÅ”ko za umjetnike, kako u Bosni i Hercegovini tako i Å”irom svijeta, ostvariti pristojan život samo od svog stvaralaÅ”tva. Äak i mnogi priznati i poznati umjetnici moraju obavljati dodatne poslove kako bi podržali sebe i svoje umjetniÄke projekte. MeÄutim, situacija u Bosni i Hercegovini je posebno teÅ”ka.
Postoje brojni faktori koji doprinose ovoj situaciji. Prvo, ekonomska situacija u zemlji nije povoljna, a umjetnost Äesto nije visoko na listi prioriteta kada je u pitanju raspodjela sredstava. Nedostatak finansijske podrÅ”ke umjetnicima, nedovoljno ulaganje u umjetnost i nedostatak održivih izlagaÄkih prostora Äine da se umjetnici suoÄavaju s velikim izazovima u svojoj karijeri.
TakoÄer, nedostatak art fairova i drugih inicijativa koje bi stvorile vidljivost umjetnicima i podržale razvoj tržiÅ”ta umjetnosti dodatno otežava situaciju. Posljednji pokuÅ”aj održavanja Art Faira u Bosni i Hercegovini bio je davne 2014. godine, Å”to ukazuje na nedostatak kontinuirane podrÅ”ke i interesa za ovakve dogaÄaje.
U svjetlu ovih izazova, Art Fair Nesvrstani predstavlja jedinstvenu i rijetku priliku za umjetnike da promoviÅ”u svoje radove i ostvare znaÄajnu vidljivost u umjetniÄkoj zajednici.